Jorge Jesus ile Fener Uçuyor

Posted by

Spor Toto Süper Lig’te 10. Hafta sonuçlanırken 1 maç eksiği ile liderin 1 puan gerisinde olan Sarı Kanarya, UEFA Avrupa Lig’inde de 4 maçta aldığı 10 puanla liderliğinin sürdürüyor. Sarı-Kanaryalar Jorge Jesus ile çıktığı resmi maçlarda 36 gol atarak lig’de ve Avrupa’da en çok gol atan takım konusunda zirvede bulunuyor. Sarı Lacivert’lilerde takımın en golcü oyuncusu ise Valencia ve kritik anlarda golü bulan Belçikalı yıldız Mitchy Batshuayi olarak maç sonu istatistiklerine yansımakta.

Jorge Jesus Başarısının Sırrı Samandıra’da Çözüldü

Fenerbahçe eli çıktığı tüm karşılaşmalarda oynattığı futbol ile otoriterlerden tam not alan Jorge Jesus, istatistiksel olarakta zirvede bulunuyor. Gerek Avrupa’da gerekse Lig’te en çok gol atan ve maç başı gol beklentisi en yüksek takım olan Sarı Kanarya, zaman zaman savunmada ve kalede yaptığı hatalar nedeniyle otoriteler tarafından eleştirilse de son 9 maçta kaybetmedi. Son olarak ligde deplasmanda Konyaspor’a kaybeden Fener, sonrasında çıktığı maçlarda yenilgi yüzü görmedi. Tecrübeli teknik adam her maç farklı 11 ile çıkıp yine de aynı sistem ve taktik ile oynayan ve bunu oyuna giren her futbolcusu ile yapmasıyla futbol otoriteleri tarafından beğeni alsa da başarının sırrı büyük merak uyandırdı.

Portekizli tecrübeli teknik adam Fener ile sözleşme imzaladığından beri takımın üzerindeki tüm sorumluluğu ele aldı. Başkan Ali Koç tesislere ve antrenmanlara nadiren gittiği gözlemlenirken Jorge Jesus’un talimatlarının futbolcular ve personel üzerinde etkili olduğu görüldü.

Samandıra Jesus’tan Habersiz Kuş Uçmuyor..

Portekizli teknik adam yoğun maç temposu nedeniyle her maça farklı 11 ile çıkmak zorunda kalması ile başlarda eleştirilmişti. Ancak sonrasında oyuncular değişse bile sistemin değişmediği ve giren her oyuncunun aynı sistem ve mantık ile oynaması Jesus’un başarısının sırrını ortaya çıkardı. Oyuna giren ve çıkan oyuncular aynı disiplinle verilen emirleri yerine getirirken alınan sonuçlar bu matematiğin işlediğini gösteriyor.

Başarılı Hoca, Samandıra da futbolcu ve teknik personelin üzerine koyduğu kurallarla disipli bir ortam oluştururken, oyuncular ve teknik ekibe takım olma duygusunu aşılıyor. Portekizli teknik adam’ın koyduğu bir diğer kural ise futbolcu ve teknik ekibin saat 9’da tesislerde olmasını istiyor.  Geç kalmaya ve disiplinsizliğe tahammulu olmayan Portekizli hoca geç kalan herkesten Euro üzerinden ceza alıyor. Toplanan bu paraları tesis görevlilerine hediye alan Jorge Jesus böylece takım ve personelin motivasyonunu yüksek tutuyor.

Jorge Jesus’un bir diğer takıntısı ise ‘kilo’ Futbolculardan aldıkları kilo başına Euro üzerinden para cezası kesiyor. Tecrübeli teknik adamın koyduğu bu kurallar şimdilik başarılı olmuş gibi görünüyor. Fener çıktığı resmi maçlarda yalnızca Konyaspor ve Dinamo Kiev karşısında mağlubiyet almıştı. Ayrıca ligde ve Avrupa’da zirvede bulunuyor.