JORDAN BİR BASKET YILDIZI

Posted by

Michael Jordan şüphesiz ki tüm dünyanın yakından tanıdığı ve bildiği en önemli basket yıldızlarından birisi. Bu yazımızda aslında bu basket yıldızının hayatına, performanslarına ve başarılara saygı duruşu niteliğinde bir yazı yazmak istedik. Jordan herkese örnek oldu ve basktbol tarihini yeniden şekillendirdi.

1998’deki NBA final serisi 6. maçında, karşılaşmanın bitimine 5,2 saniye kala, Utah Jazz’e karşı attığı efsane basket de o anılardan biri olarak hafızalara kazındı.  Michael Jordan, bu unutulmaz basketle, Chicago Bulls forması giydiği dönemdeki 6. şampiyonluğunu tatmış oldu. Öte yandan efsane basketin öncesi ve sonrası da en az kendisi kadar ilgi çekici.

UTAH 14 HAZİRAN 1998’DE CHİCAGO’YU KONUK ETTİ

Utah Jazz, Delta Center’da ve 14 Haziran 1998 tarihinde Chicago Bulls’u konuk etti. Utah’ın hedefi seriyi 7. ve son maça taşımaktı. Bulls ise 7. maça kalmadan şampiyon olmak istiyordu. Utah, efsane basketbolcusu Karl Malone ile sahaya çıktı. Diğer tarafta ise NBA tarihinin en iyi basketbolcusu olarak görülen Michael Jordan vardı.

Mücadele oldukça çekişmeli geçiyordu. Utah Jazz, final periyoduna 66-61’lik üstünlükle girdi. Final periyodunun son 3 dakikasına girilirken Utah, Bulls’a karşı 81–79 üstündü. Ev sahibi, Chicago’ya güçlü oyuncuları Stockton, Malone ve Rodman’la saldırmaya devam etti.

20 SANİYE KALA CHİCAGO BULLS HÜCUMU BAŞLADI

Kritik mücadelenin bitimine 20 saniye kala hücum yapma sırası Chicago Bulls’a geldi. Jordan, topu yarı sahaya taşıdı. Maçın o son saniyelerinde bütün gözler Majesteleri’nin üstündeydi. Jordan’ın yapması gereken tek şey isabetli bir basketle takımını öne geçirmekti. Son 9 saniyede Jordan, Utah Jazz’ın potasına doğru hareketlendi.

Byron Russel’ı alt eden Jordan, orta mesafe şutuyla takımını 87–86 öne geçirdi. Utah Jazz, Jordan’ın maçın bitmesine 5,2 saniye kala attığı bu şuttan sonra mola istese de, mola dönüşünde rakibine karşı sayı üretemedi. Karşılaşma böylece Chicago Bulls’un 87-86’lık üstünlüğü ile sona erdi.

Bulls hanedanı ayrıca, 45 sayıyla oynayan Michael Jordan önderliğinde, 90’lardaki 6. şampiyonluğuna ulaşmış oldu. Oynadığı 6 NBA finalinde de takımının kazanmasında başrol olan ve bütün serilerde en değerli oyuncu seçilen Majesteleri ise Chicago Bulls kariyerine böyle bir şampiyonlukla veda etti.