İTALYAN KULÜPLERİNİ KORKU SARDI

Posted by

12 takımın yayınlamış olduğu ortak bildiri ile Avrupa Süper Ligi’ni Kur’an İtalyan kulüplerinin arasında bulunan dünyaca ünlü ekipler Juventus Milan İnter 2021-2022 sezonunda da İtalya ligi Serie A’da mücadele etmek istediklerini açıkladılar.

İtalya Futbol Federasyonu ve İtalya ligi Serie A yönetimi 12 Avrupa kulübünün bir araya gelerek yayınladıkları bildirinin ardından kurulan Avrupa Süper Lig’i sonrasında acil bir video konferans toplantısı gerçekleştirdi.

İTALYA FUTBOL FEDERASYONU TOPLANTI YAPTI

İtalyan basınında yer alan haber doğrultusunda edinilen bilgilere göre ortak bildiri yayınlayarak Avrupa Süper Ligi organizasyonuna imza atan ve İtalya ligi Serie A’dan ihraç edilmeleri gündeme oturan Juventus Milan ve inter’in yapılan toplantıda Avrupa Süper Ligi’nin yanı sıra İtalya ligi Serie A’da da yer almaya devam etmek istediklerini beyan ettikleri öğrenildi.

Toplantıda yer alan bir başka İtalya’nın köklü Kulübü olan torino’nun başkanı Urbana Cairo Basın Yayın organına verdiği röportajda Juventus takımının başkanını ve inter takımının üst düzey yöneticisini hedef alan açıklamalarda bulunarak bu kulüplerin kendi ülkelerindeki ilgine ihanette bulunduklarını ve utanç duymaları gerektiğini açıkladı.

CİDDİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

İngiltere’nin Premier Lig dünyaca ünlü ekipler olan arsenal-manchester United Manchester City Liverpool ve Chelsea İtalya ligi Serie A’dan İnter Juventus ve Milan İspanya ligi olan La Liga dan ise dünyaca ünlü kulüpler olan Real Madrid ve Barcelona yanı sıra Atletico Madrid’de yaptıkları açıklamalar ile Avrupa Süper Lig’i kapsamında bir organizasyona imza attıklarını beyan etmişlerdi.

Futbol denince akla ilk gelen kurum olan Avrupa Futbol Federasyonu Birliği yani UEFA ve uluslararası Futbol federasyonları Birliği yani FIFA yayınlanan bu bildirinin ardından takımlara ve yöneticilere Tepki göstererek sert açıklamalarda bulunmuş onun yanı sıra yaptırımların uygulanacağını açıklamışlardı. İtalya’nın Futbol Federasyonu başkanlığı görevini yapan Gabriele Fravina yaptığı açıklamada meydana gelen yeni oluşum Avrupa Süper Ligi’ne destek vermediklerini söylemişti.

UEFA’da başkanlık görevini yapan ve ayrıca Danimarka Futbol Federasyonu başkanlık görevini yürüten Aleksander Ceferin bu yeni oluşum ile alakalı katılan ekiplerin futbolcularının Dünya Kupası mücadelelerinde ve Avrupa Şampiyonası’nda milli takımlarda Ter dökemeyeceğini belirtmişti.