İstanbul Şampiyonlar Finali’nde Seyirci Durumu

Posted by

Bu sene İstanbul’da yapılacak olan Şampiyonlar Ligi finalinde seyirci olup olmayacağına dair belirsizlik devam ederken Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) karşılaşmayı seyircili bir şekilde oynatabilmek için EUFA ile görüşmelere devam ediyor.

Maç Seyircili Mi Oynanıyor?

29 Mayıs’ta İstanbul’da bulunan Atatürk Olimpiyat Stadı’nda düzenlenecek olan Şampiyonlar Ligi finali için çalışmalara devam ediliyor. Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak karşılaşmanın seyircili olması için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) özel bir çaba sarf ediyor. 

Tüm bu gelişmelerin yanında geçen sezon Lizbon’da Şampiyonlar Ligi’ni bitirmek için sekizli final organizasyonu ve şampiyon Bayern Münih olmuştu. İstanbul’un ev sahipliği yapacağı karşılaşma is bu sezona ertelenmişti.

Yüzde 50 Mi 30 Mu?

Nihat Özdemir’in açıklamalarının ardından geçtiğimiz gün İngiliz basınında Devler Ligi finali ile ilgili bir özel haber yapıldı. DailMail’in yayınladığı habere göre 29 Mayıs’taki Şampiyonlar Ligi final maçı 76 bin kapasiteli Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yüzde 50 seyirci kapasitesi ile oynanmasına karar verildi.

Dailymail’in haberinde yer alan diğer detaylar ise Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA ve Türk Hükümeti üçgeninin görüşmelere devam ettiği ve finalin öncelikli olarak yüzde 50 seyirci kapasitesi ile oynatılmak istendiği ancak pandeminin seyrine göre en kötü ihtimalle yüzde 30 kapasiteli seyircinin tribünleri doldurmasına kesin gözü ile bakıldığı yazıldı.

Şampiyonlar Ligi finaline seyirci alımı ile ilgili son karar eğer yüzde 30 kapasite olursa finali 22 bin 500 kişi tribünden izleyebilecek. Karar yüzde 50 şeklinde verilirse dev mücadeleyi izleyen kişi sayısı 37 bin 500’e çıkacak.

Pandemi koşullarında yüzde 30 ya da yüzde 50 kapasitenin de olimpiyat stadı için çok fazla kişi demek olduğu göz önünde bulundurulduğunda pandemi koşullarında seyircili bir maç oynanması gerekip gerekmediği sorgulanabilecek noktalardan biri.

Diğer yandan futbol severlerin bu ana şahit olmak istemesi ise anlaşılabilir bir nokta. Türkiye Futbol Federasyonu, EUFA ve Türk Hükümetinin kendi içinde yapacakları görüşmeler sonucunda maçın seyircili ya da seyircisiz ve seyircili oynandığı takdirde kapasitesinin durumuna ilişkin kararları yakında zamanda alması bekleniyor.