İslam Feruz 11 Yaşında Keşfedildi 24’ünde Kariyeri Bitti

Posted by

Somali’de hayata başlayan ve 10 yaşında Celtic ile futbol kariyerine atan daha sonra ise 16 yaşında Chelsea’ye transfer olan İslam Feruz 24 yaşına geldiğinde kulüpsüz kaldı.

1995’te savaşın ortasında dünyaya gelen İslam Feruz, ailesinden birçok kişiyi savaşta kaybetti. Annesi Ayşe ve babası Ali ise yeni bir hayat için bulundukları ülkeyi terk etti.

Feruz ailesi Somali’den önce Yemen’e daha sonra da Tanzanya’ya göç etti. Feruz ailesi için son durak ise Avrupa oldu. Kısa bir süre sonra ile Londra’ya ardından da Glasgow’a yerleşmiştir.

Ailenin tek oğlu olan İslam Feruz küçüklüğünden bu yana sıkı bir Celtic taraftarı idi. John Simpsın onu keşfettiğinde ise İslam daha 10 yaşındaydı.

Hızlı ve yetenekli bir futbolcu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İslam kısa bir süre sonra Celtic altyapısına girdi ve orada en gözde futbolculardan biri odu.

Glasgow’un futbol sohbetlerinde, Somalili küçük çocuğun adı yankılanıyordu. Dünya futboluna birçok futbolcuyu kazandıran Celtic, yeni bir yıldız daha keşfetmişti.

İslam Feruz 11 yaşında Celtic U14 taımında yer aldı. Takımın o zamanki antrenörü olan John Sludden, Feruz’u sadece 20 dakika izledi v daha sonrasında onda ne kadar büyük bir potansiyel olduğunun farkına vardı.

Feruz’un yetenekleri, o coğrafyada nam salmış Paul McStay, Charlie Nicholas ve Aiden McGeady gibi isimlerle kıyaslanıyordu.

İslam Feruz 12 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte ülkeden sınır dışı edilecekleri gündeme gelmiş ve daha sonra Celtic araya girerek Feruz ailesinin İskoç pasaportu alması için yardımcı olmuştur.

Celtic ile Feruz arasındaki bağlar giderek sıkılaştı fakat kısa süre içerisinde farklı olaylar yaşanmaya başlandı.

Celtic’ten Chelsea’ye Geçiş

Celtic’de dönemin teknik direktörü olan Neil Lennon, uzun süre boyunca İslam Feruz’u görmediğini belirtirken genç futbolcunun takımdan ayrılabileceğine dair açıklamalar gelmeye başladı.

Lennon henüz 16 yaşında olan İslam’a kızmıyordu fakat Feruz’un sorumsuz menajerinin yanlış yönlendirmeleri genç futbolcuya pahalıya mal oldu.

O dönem Feruz, Celtic’in teklif ettiği profesyonel sözleşmeyi reddetti. 2011 yılında henüz 16 yaşında iken Premier Lig devi olan Chelsea’ye transfer oldu.

Oyuncuya haftalık 2.500 sterlin ödeyen Chelsea, Celtic’e ise 350 bin sterlin’lik ücret ödemek zorunda kaldı. 2011 yılında, 16 yaşındaki bir futbolcu için bu ücret çok fazlaydı. Fakat İslam’ı yeteneklerinden şüphe eden yoktu.

Profesyonel Hayata Uyum Sağlayamadı

Feruz Chealsea’ye transfer olduktan sonra bir süre forma giydi ve daha sonra farklı kulüplere kiralandı fakat bu kiralama deneyimli son derece başarısız oldu.

Öte yandan Celtic ile bağlarını tamamen koparmış ve eski kulübüne çok ağır sözler söylüyordu. Feruz’un abartılı ve gösterişli özel yaşamı giderek sorun olmaya başlamış ve kiralandığı takımlarda sergilediği sorumsuzca hareketleri sonucunda Chelsea’ye geri gönderiliyordu.

En sonunda Chelsea ile de yollarını ayıran futbolcu her ne kadar şaşalı özel yaşamını bir kenara bıraksa da 11 yaşında başladığı futbol kariyerin 24’üne geldiğinde kulüpsüz kaldı.