IFAB Yıllık Genel Kurulu’nun Yeni Kararları

Posted by

135. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) Yıllık Genel Kurulu, gerçekleştirilen video konferans ile toplantısı ile biraraya geldi. FIFA’dan yapılan açıklamaya göre, 135.’si düzenlenen IFAB Yıllık Genel Kurul toplantısında bazı kurallara açıklık getirildiği belirtildi.

Futbol Oyun Kuralları’nın 12. maddesinde yer alan fauller ve suistimallerle ile ilgili bazı değişiklikler yapıldığı ve yapılan bu değişikliklerin nasıl uygulanması gerektiğinin belirlendiği ifade edildi.

Özellikle topa elle müdahale edilen pozisyonların değerlendirilmesi, yanlış kararlar sebebiyle her zaman adaletin sağlanamaması ve bir futbolcunun eli ya da kolu ile topa her temasının kural ihlali olmadığı gibi konularda IFAB Yıllık Genel Kurulu’na katılan üyeler uzlaşmış oldu.

Buna ek olarak oyun esnasında futbolcular, vücutlarını doğal olmayan biçimde büyüterek el veya kol ile topa müdahale ettiklerinde hakemlerin, bu pozisyonlarda kural ihlali yapılıp yapılmadığına dair kararları kendi muhakemeleri ile almalarını sürdürülmesi gerektiği kanaatine varıldı.

Daha da önemlisi, bir futbolcu istemeden topa elle müdahale ederse ve bu müdahalenin ardından takım arkadaşı gol atar veya gol pozisyonuna girerse, bu durumun  artık futbolda kural ihlali olarak değerlendirilmeyeceği doğrultusunda uzlaşmaya varıldı.

Futbolda Elle Oynama Kuralında Değişiklik

135.’si gerçekleştirilen IFAB Yıllık Genel Kurulu’nda alınan kararlar neticesinde özellikle futbolcu elle oynama kuralında bazı değişiklikler yapıldı. Başka bir deyişle, futbolda elle oynama kuralının ihlal edildiği veya ihlal edilmeği durumlar yapılan bazı değişiklikler ile açıklığa kavuşturuldu.

Buna göre bir futbolcu, elini ya da kolunu topa doğru hareket ettirip topa kasıtlı olarak temas ederse veya elini ya da kolunu doğal olmayan biçimde vücudunu kullanarak topa temas etme ihtimalini arttırırsa ve yanlışlıkla bile eliyle ya da koluyla gol atarsa bu kuralın ihlal edilmiş olacağı belirtildi.

Bu ve bunun gibi kurallarda yapılan değişiklilerin ise başta futbolcular olmak üzere antrenörler ve hakemlerin, bu yeni kurallara alışması açısından 1 Haziran yerine 1 Temmuz tarihinde uygulanmaya başlanacağını fakat isteyen federasyonların, bu tarihi daha da önce belirlenmiş olan bir tarihte uygulayabileceğini belirtti.

Kafa Çarpışmaları Kuralı 2022’ye Karar Devam Edecek

IFAB Yıllık Genel Kurulu’nda futbolda topa elle müdahale kuralının yanısıra maçlarda kafa çarpışmaları konusu ile ilgilide bazı hususlara açıklık getirildi. IFAB Genel Kurulu’nun aldığı karar neticesinde müsabakalarda kafa çarpışmaları dolayısıyla takımlara fazladan tanınan eğişiklik hakkının 2022 yılının Ağıstos ayına kadar devam edeceği belirtildi.