Hull City ve Acun Ilıcalı

Posted by

Hull City yakın zaman öncesine kadar adını pek de duyduğumuz bir takım değildi, ancak medya patronu Acun Ilıcalı bu İngiliz takımını satın alınca işler değişti. Hull City artık adeta bizim takımlarımızdan biri durumuna geldi ve yapılan transfere, transferde adı geçen isimlere bakılırsa da bu durum artarak devam edecek gibi görünüyor.

İngiltere’nin 1. Ligi olan Championship‘te mücadele eden Hull City, 24 milyon avro karşılığında Acun Ilıcalı tarafından satın alındı ve sonrasında Acun Ilıcalı yaptığı her hamle ile takımı yavaş yavaş bir Türk takımı hüviyetine büründürmeye başladı. Hull City, her hamlesiyle İngiltere’den ziyade Türk basınında konuşulan bir kulüp oldu.

Hull City ve Acun

Takımın Hocası Tanıdık Bir İsim

Takımı satın altıktan sonra teknik direktör değişikliğine giden Acun Ilıcalı, takımın başına tanıdık bir isim olan Shota Arvaladze’yi getirdi. Ülkemizde yıllarca forma giyen ve gol krallığı yaşayan Gürcü oyuncu sonrasında teknik direktör olarak kariyerine devam ederken de yolu ülkemizden geçmişti. Ülkemizde Kayserispor, Kasımpaşa ve Trabzonspor takımlarını çalıştıran teknik adam Hull City öncesinde Özbekistan Ligi’nden Pakhtakor Tashkent takımını çalıştırıyıordu.

Küme düşme hattındaki Hull City ile üst üste flaş sonuçlar alan Shota Arvaladze, takımın sahibi Acun Ilıcalı ile birlikte bir anda Hull City taraftarlarının sevgilisi oldu. Takımı lige tutmayı başaran Shota Arvaladze, 2022 23 futbol sezonunda da takımdaki görevine devam etmekte.

Yeni sezon için bir daha düşme korkusu yaşamak istemeyen takımda transfer çalışmaları da devam ediyor ve ismi geçen isimler de hayli tanıdık simalar aslında.

Hull City Transfer Çalışmaları

Eski Galatasaraylı oyuncu John Michael Seri’yi kadroya katan Acun Ilıcalı sonrasında Fenerbahçe’den Ozan Tufan ve Allahyar Sayyadmanesh’i de transfer etti. Bu transferde ödenen bonservisler üzerine dönen tartışmaların hala devam ettiğini de belirtmek gerekiyor. Ozan Tufan için 3 milyon avro, Allahyar Sayyadmanesh için ise 4,5 milyon avro transfer ücreti ödeyecek Acun Ilıcalı.

Acun Ilıcalı’nın transferde tanıdık isimlere yönelmesi sadece bunlarla sınırlı değil. Yakın zaman önce katıldığı bir programda Acun Ilıcalı’nın kendisine teklif yaptığını açıklamıştı Burak Yılmaz. İngiltere’deki maç yoğunluğu sebebiyle bu teklifi reddettiğini söyleyen golcü oyuncu sonrasında Hollanda ligine transfer olmuştu.

Acun Ilıcalı Türkiye’den sadece Fenerbahçe’den değil başka takımlardan da transfer etmek istediği oyuncular olduğunu açıkladı. Hatayspor forması giyen Adama Traore transferinde de sona gelindiği belirtilirken, ayrıca Antalyaspor’dan Doğukan Sinik ile de görüşüldüğü ve bu transferin gerçekleşme ihtimalinin de hayli yüksek olduğu açıklandı.

Transferi tamamlanan ya da transferde ismi Hull City’le anılan bu futbolcuların haricinde isim vermemekle birlikte teklifini reddeden Galatasaraylı bir oyuncu olduğunu belirten Acun Ilıcalı ilk hedeflerinin mutlaka Premier Lig’e yükselmek olduğunu belirtti.

Görünen o ki Acun Ilıcalı ve ekibi Hull City sezon boyunca Türk spor basınının gündemini de hayli meşgul edecek.