Hırvat Başarısı Türk İmzalı

Posted by

Türk antrenör Ferhat Akbaş Hırvatistan ‘da tarih yazdı. Hırvatistan A Milli Voleybol takımı ile tarihi başarı yakalayan Sultanlar Ligi ekiplerinden Eczacıbaşı Dynavit baş antrenörü Ferhat Akbaş Belçika galibiyeti ile Hırvatistan ‘da da büyük övgü topladı. Ferhat Akbaş ‘ın takımı Challenger Kupası finalinde Belçika ‘yı yenerek Milletler Ligi ‘nde mücadele etmeye hak kazandı. Hırvatistan ilk kez Milletler Ligi ‘nde mücadele edecek.

Challenger Kupa Finali

Türk voleybol antrenörü Ferhat Akbaş ‘ın baş antrenörlüğünü yaptığı Hırvatistan A Milli Kadın voleybol takımı FIVB Challenger Kupası ‘nda şampiyonluk sevinci yaşadı. Aynı zamanda Eczacıbaşı Dynavit ‘i de çalıştıran antrenörün takımı olan Hırvatistan A Milli Voleybol takımı bu sayede 2023 FIVB Milletler Ligi ‘ne katılabilecek.

2020 FIVB Challenger Kupası bu sene Hırvatistan ev sahipliğinde düzenlendi. FIVB Challenger Kupası Finali ‘nde Hırvatistan ile Belçika karşı karşıya geldi. Eczacıbaşı Dynavit ve Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı baş antrenörü Ferhat Akbaş ve Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı yardımcı antrenörü Prezemyslaw Kawka önderliğinde Belçika ile Challenger Kupası ‘nda final oynayan Hırvatistan rakibini 3 – 1 mağlup etmeyi başararak adını 2023 FIVB Milletler Ligi ‘ne yazdıran taraf oldu. Eczacıbaşı Dynavit baş antrenörü Ferhat Akbaş 21 Ocak 2021 tarihinde Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı ‘nın başına geçmişti.

Eczacıbaşı Dynavit baş antrenörü Ferhat Akbaş Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı ‘nda başa geçtikten 7 ay sonra şampiyonluk sevinci yaşadı ve yaşattı. Bu şampiyonluk Hırvatistan ‘a FIVB Milletler Ligi ‘nde mücadele etme şansı getirdi. Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı tarihinde ilk kez FIVB Milletler Ligi ‘nde mücadele edecek olması da bu şampiyonluğu daha da anlamlı kılan bir özellik oldu.

Eczacıbaşı’nın Pasör Çaprazı

Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı baş antrenörlüğünü yapan Türk Ferhat Akbaş ‘ın çalıştırdığı Eczacıbaşı Dynavit yeni transferi, Hırvat pasör çaprazı Samanta Fabris, şampiyonluk yaşadığı 2022 FIVB Challenger Kupası ‘nda toplamda 75 sayı üretti. Final maçında da Belçika ‘ya karşı oynayan Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı ‘nda yine Samanta Fabris 31 sayı ile maçın en skorer oyuncusu olmaya hak kazandı. Bu 31 sayı % 56 hücum ve 1 ile gelerek Samanta Fabris ‘i en skorer oyuncu yaptı.

Samanta Fabris FIVB Challenger Kupası Hırvatistan A Milli Voleybol Takımı ‘nda gösterdiği performans ile ülkesini gururlandırmakla kalmayıp tüm Eczacıbaşı Dynavit taraftarını da heyecanlandırmayı başardı. 30 yaşındaki Hırvat Milli Voleybol Oyuncusu Samanta Fabris bu skorer performansı sayesinde 2022 FIVB Challenger Kupası ‘nın MVP ‘si (En değerli oyuncu) seçildi. 1.90 boyundaki pasör çaprazı gerektiğinde smaçör olarak da etkin performans gösterebiliyor. 30 yaşındaki tecrübeli pasör çaprazı kariyeri boyunca katıldıiı turnuvalarda birçok en iyi pasör çaprazı ve en değerli oyuncu ödülünün de sahibi oldu.