GUARDIOLA ETKİSİ

Posted by

2016’dan beri İngiliz Premier Ligi’nin en iddialı takımlarından Manchester City’nin Teknik Direktörlüğü’nü yapan Pep Guardiola, takımına önemli başarılar kazandırmaya devam ediyor. Hatırlandığı üzere Manchester City, 2020–2021 sezonuna pek de iyi başlayamamıştı.

Fakat İngiliz ekip, tecrübeli teknik adam Pep Guardiola’nın etkisiyle üst üste 19. maçını kazanmayı başararak kötü gidişatını tersine çevirdi. Açıkça görülüyor ki bu başarının en büyük sebeplerinden biri Guardiola’nın uyguladığı oyun sistemi.

2019–2020 sezonunda Liverpool’un gerisinde kalan ve Premier Lig’de istediği başarıları bir türlü yakalayamayan Manchester City, 2020–2021 sezonunun başında da beklenilen performansı sergileyememişti. Leicester mağlubiyetiyle başlayan başarısızlıklar serisi, çeşitli beraberlikler ve Tottenham yenilgisi ile devam etti.

Fakat bu seri daha fazla takımı yıpratmadan Pep Guardiola duruma el koydu ve yaptığı akıllıca hamlelerle ekibi yeniden ayağa kaldırdı. Öyle ki Guardiola etkisi ile birlikte Manchester City ligde üst üste 19. galibiyetini almayı başardı.

Takımın bu başarı sarmalına girmesinin en büyük etkenlerinden birinin Guardiola’nın kariyeri boyunca da başarıyla uyguladığı “forvetsiz” oyun sistemi olduğu düşünülüyor. Bu sistemle birlikte takım savunma alanında oldukça gelişiyor ve kendi içinde bir bütünlük sağlıyor.

Fakat bu sistemin bazı dezavantajları da yok değil. Öncelikle sistem savunma odaklı. Bu yönüyle takımın kendi kalesini koruması açısından oldukça etkili görülüyor.

Ancak hücum konusunda yeterli bir sistem olmadığı için rakip takımın filelerini havalandırmak ve skor elde etmek çok da mümkün olmuyor. Sistemin bu dezavantajları zaman zaman İngiliz basınının da gündeminde yer almakta.

Ada medyası, özellikle geçtiğimiz sezonlarda Guardiola’nın kullandığı bu sistemin Manchester City’yi oldukça savunmaya dayalı bir takım haline getirdiğini dile getirdi. Öte yandan tecrübeli teknik adam sorunun temel kaynağının tam olarak da savunma olduğunu düşünüyordu.

Guardiola, savunmadaki zaafı kapatabilmek adına Ruben Dias transferinin yapılmasını sağladı ve Laporte, Stones ve Dias üçlüsünü kurdu.

Bu üçlü hat ile birlikte forvetsiz oyun stili daha iyi oturdu ve takımın topu daha hızlı kazanma ve pres yapma kabiliyeti arttırıldı.

OYUNCULAR DA MEVKİLERİNE ALIŞTI

2020–2021 sezonunda, Manchester City’li pek çok oyuncu kendilerine verilen görevleri başarıyla yerine getirdi. “Forvetsiz” oyun sistemine göre oyuncuların mevkilerini zaman zaman değiştiren Guardiola, takımın açıklarını kapatmak için risk almaktan geri kalmıyor.

Mesela normalde takımın sağ ve sol bek oyuncusu olan Cancelo, maçlara sık sık orta saha oyuncusu olarak da çıkıyor. Portekizli oyuncu söz konusu taktik değişikliği ile birlikte bu sezon takımına 6 gollük bir katkı sağladı.

EN İYİLERDEN BİRİSİ

Tecrübeli Teknik Direktör Pep Guardiola, bu başarısını risk almaya borçlu. Barcelona, Barca Bayern Münih ve son olarak Manchester City gibi önemli takımlarda görev alan teknik adam, çalıştırdığı her kulüpte şampiyonluğu tattı.

Öte yandan 7 yılda 21 kupa kaldırmayı başaran Guardiola, başarısını borçlu olduğu en önemli kişilerden biri olarak efsane futbolcu Messi’den bahsediyor.

Teknik adam, geçmişte bir gazeteyle yaptığı röportajda ben Messi’yi dünyanın en iyi oyuncusu yapmak isterken o beni dünyanın en iyi teknik direktörü yaptı şeklinde bir açıklamada bile bulunmuştu.