Grand Prix Yol Bisikleti Yarışları Tamamlandı

Posted by

Dünya Bisiklet Birliği (UCI) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu iş birliği ile organize edilen Grand Prix Yol Bisikleti Yarışları’nın Gazipaşa etabı da son buldu.

Yarışların Gazipaşa etabına tam 16 ülkeden 29 takım ve 170 sporcu katılım gösterdi. Yarışı kazanan en genç sporcu ise ülkemiz takımlarından Spor Toto Continental takımından Halil İbrahim Doğan olmuştu.

Yarışların Gazipaşa Etabı

Gazipaşa Belediye’nin katkıları ile düzenlenen yarışların startı saat 10.00’da Gazipaşa – Alanya Havalimanı’nda verildi. Toplamda 16 ülkeden 29 takım 170 sporcunun yarıştığı etabın ikinci gününde sporcular Antalya-Mersin D 400 karayolu boyunca pedal çevirdi.

Havalimanı içerisinden başlayan yarışlarda Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Türkiye Bisiklet Federasyonu başkanı Erol Küçükbakırcı, Gazipaşa İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ertuğrul Yıldız damalı bayrağı salladı ve Gazipaşa – Alanya Havalimanı’nda yarışmanın startını verdi.

D-400 karayolundan Güneyköy mahalle kavşağı ile Aydap bölgesi arasında 4 tur dönerek devam eden yarış, Kahyalar Hali önünde saat 14.00’te tamamlandı. Toplamda 160 km’lik yolda yarışan 170 sporcudan 225 numaralı forması ile Belez Belarus takımından Tsishkov Roman birinci oldu.

Türk ekibi olan Spor Toto Cycling Team takımından 71 numaralı forması ile Stash Menyr ise ikinci oldu. Yarışmanın üçüncülüğünü ise 31 numaralı forması ile Mazowse Serce Polski takımından, Banaszek Alan elde etti.

Yarışların Alanya Etabı

Grand Prix Yol Bisikleti Yarışları’nın Alanya etabı ise 6 Şubat tarihinde gerçekleştirilmişti. Aynı şekilde 16 ülkeden 29 takım ve 170 sporcunun katılım gösterdiği Grand Prix Alanya UCI 1,2 yıl bisikleti yarışında sporcular tam 148 kilometre pedal çevirmişti.

Alanya’da Şelale Meydanı’nda başlayan yarış, Dim Vadisi boyunca 3 tur atarak Karayolları önünde tamamlanmıştı. Yarışmada Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İsviçre, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Özbekistan, Cezayir, Sırbistan, Azerbaycan, Kazakistan dahil 16 ülkenin takımları katılmıştı.

Yarışın birincisi ise İtalya’nın Bardiani Csf Faizane takımından Davide Gabburo, ikincisi ise İsviçre Milli Takımından Filippo Colombo, üçüncü ise yine Bardiani Csf Faizane takımından Alessandro Tonelli olmuştu.

Yarışı kazanan en genç sporcu ise ülkemiz takımlarından Spor Toto Continental takımından Halil İbrahim Doğan olmuştu.