GALATASARAY’IN BORCU 2 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE

Posted by

Galatasaray kulübü Aralık Ayı divan kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda en çok merakla beklenen konu olan kulübün borcu ise 2 milyar 123 milyon lira olarak açıklandı.

Divan Kurulu toplantısı, COVID-19 salgını önlemleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı. Kurulun başkanının yurt dışında olması sebebiyle, toplantıyı kıdemli başkan yardımcısı Aykutalp Derkan yönetti.

Toplantıda söz alan üyelerin, olağan mali genel kurulun yapılmaması, yönetim kurulunun divan kurulu toplantılarına katılmaması, ibrasızlık ve mahkeme süreci, Türkiye Bankalar Birliği ile yürütülen yeniden yapılandırma görüşmeleri gibi konularda eleştirileri vardı.

9 Aylık Dönemdeki Zarar 490 Milyon Lira

Toplantı gündeminde yer alan kulüp ve bağlı ortaklıklarına ait 30 Eylül 2020 itibarıyla düzenlenmiş olan ve bağımsız denetimden geçmiş konsolide mali tablolar ile yönetsel ve sportif faaliyetlere ilişkin yönetim kurulu raporlarının sunumları gerçekleştirildi.

Galatasaray kulübü başkan yardımcısı olan Kaan Kançal’ın yönetim kurulu adına sunum yapmak için söz aldığı toplantıda bağlantı sorunları nedeniyle sunum yapılamadı. Bunun üzerine yalnızca yönetimden gelen raporun ekrana yansıtılmasıyla yetinildi.

Söz konusu rapora göre Galatasaray kulübünün 1 Ocak-30 Eylül 2020 arası dönemde 490 milyon liralık zararının söz konusu olduğu bildirildi. Galatasaray’ın geçen sene aynı dönemde 150 milyon liralık zararı söz konusuydu.

Kulübün Konsolide Yükümlülüğü 2,7 milyar lira

Galatasaray’ın konsolide yükümlülüğünün yaklaşık olarak 2,7 milyar lira olduğu belirtildi. Sunuma göre 31 Aralık 2019’da yaklaşık 2,5 milyar lira olan konsolide yükümlülüklerin yüzde onluk bir artışa uğramış olduğu görüldü.

Kulübün finansal borcunun 1 milyar 526 milyon lira olduğu belirtildi. Bunun yanında derneğin Sportif AŞ’ye olan borcunun Mayıs-Ağustos 2020 arasında yüzde 6’lık bir artışa uğrayarak 1 milyar 4 milyon liradan 1 milyar 68 milyon liraya çıkmış olduğu ifade edildi.

“Toplam borç 2 milyar 123 milyon lira”

Başkan yardımcısı Kaan Kançal, toplantıda yönetim kurulu üyesi olarak değil divan kurulu üyesi sıfatıyla söz aldığını ifade ederek çeşitli açıklamalarda bulundu.

Galatasaray kulübünün 30 Eylül itibarıyla toplam borcunun 2 milyar 123 milyon lira olduğunu kalem kalem ayrıntılı olarak bildiren Kançal, daha sonra Koronavirüs salgınının gelirlere olan etkilerinden, TBB ile imzalanan anlaşmadan ve yeniden yapılandırmaya ilişkin görüşmelerin devam ettiğinden bahsetti.

Saat 13.30’da başlayan toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü.