Galatasaray’da Yeni Transferler De Suskun

Posted by

Sezona Okan Buruk yönetimiyle başlayan Sarı Kırmızılar geçtiğimiz 10 haftada çıktıkları 9 maçta sadece 10 gol attı. Gol beklentisi olarak beklentinin altında kalan Galatasaray ligte gol atmakta zorlanıyor. 

Galatasarayda geçtiğimiz sezon kiralık olarak giden Yunus Akgün, Emre Akbaba gibi gole katkı veren futbolcuların geri gelmesinin yanı sıra sezona Dries Mertens, Harris Seferovic, Mauro İcardi gibi yıldız forvetleri transfer etmişti. Ayrıca Bafetimbi Gomis, juan Mata ve Yusuf Demir gibi gol katkısı yüksek olan oyunculara sahip olmasına rağmen gol atmakta zorlanıyor. Galatasaray Spor Toto Süper Lig’te çıktığı 9 karşılaşmada yalnızca 10 gol attı.

Okan hoca ve yönetimin kötü gidişatı hakemlere ve VAR sistemine bağlaması özellikle sosyal medya’da taraftardan tepki gördü. Harris Seferovic, Mauro İcardi, Mertens, Yunus Akgün, Barış Yılmaz, Yusuf Demir ve Bafetimbi Gomis gibi birçok yetenekli forvette sahip olan Galatasaray ayrıca orta sahada gol yollarında başarılı olabilecek Mata, Torreira ve Kerem gibi usta ayaklara sahip.

Son olarak ligde çıktıkları Kayserispor maçında pozisyona girmekte zorlandığı görülen Galatasaray’da forvet sorunu olduğu sosyal medya’da ve ekranlarda spor otoriteleri tarafından dile getirildi. Buna neden olarak son olarak Kayserispor karşısında 44 orta denemesinden sonuç alınamaması referans olarak gösterildi. Aslan bu maçta karşılaşmadan 2-1 yenik ayrılmıştı.

Aslan Yabancı Sınırına Takılıyor

Spor otoritelerinin bir diğer teorisi ise Galatasaray’ın yabancı sınırına takılması oldu. Başta Mertens’in forvet bölgesinde oynamak yerine mevki dışında oynamak zorunda kalması ve Seferovic’in yedek oturup form tutamaması son olarak yerli oyuncu oynatmak zorunda kalması Galatasaray’ın forvetlerinin form tutmasını engellediği düşünüldü. Ayrıca Gomis’in 90 dakika’yı çıkartamayacak durumda olması ve Icardi’nin özel hayatındaki problemler Sarı-Kırmızı’lıların forvet sorununu getirilen ortak yorumlar oldu.

Orta sahada yeni transfer Juan Mata’nın henüz form tutamaması ve fizik gücünün tam yerinde olmaması nedeniyle topu sürekli kanatlara taşımak zorunda kaldığı görüldü. Sarı-Kırmızılılar kanatlardan yaptıkları ataklarda verimsiz olduğu son Kayserispor maçında göze çarptı. Topu ceza sahasına orta yoluyla sokabilen Aslan kafa vuruşlarında etkisiz kalması gol sorununu gün yüzüne çıkaran bir diğer neden olarak ifade edildi.

Milli Ara Yaramadı

Spor otoritelerinin bir diğer teorisi ise Galatasaraylı oyuncuların milli ara ve geçtiğimiz haftayı bay geçmesi neden olduğu ileri sürüldü. Sarı kırmızılılar bu sürede yaklaşık olarak 15 gün maç yapmamıştı. Ayrıca bunu Kayserispor maçı sonunda yapılan röportajlarda okan Buruk da dile getirmişti. Okan Buruk bu aranın takıma iyi gelmediğini form kaybettiğini belirtmişti. Haftada iki maç oynamaları gerektiğini ifade eden Okan Hoca takımın ritim bulması ve kazanma alışkanlığını geri kazanması için art arda maç yapmaları gerektiğini eklemiştir

Gol beklentisinin düşük olması takımdaki forvetlerin çoğunun henüz golle buluşamaması sosyal medya spor programlarında Galatasaray’ın en çok eleştirilen yönü olmaya devam edecek gibi görünüyor. Okan Hoca ise bunun kısa sürede çözeceğini bildirerek taraftardan takıma tam destek vermelerini istedi.