GALATASARAY’DA TT ARENA ZEMİNİ GÜNDEM

Posted by

Süper Lig’deki Sivasspor maçında kaybedilen 2 puanın arkasından Galatasaray Teknik Heyeti ve futbolcular stadın fena zemininden yakındı. Younes Belhanda, antrenman sahalarının Türk Telekom Stadyumu zemininden fazlaca daha iyi bulunduğunu dile getirmişti.

OYUNCULAR TEPKİLİYDİ

Süper Lig kapsamında meydana getirilen Demir Grup Sivasspor karşılaşmasının berabere sona ermesinİN arkasından Türk Telekom Arena Stadı’nın bir türlü düzenleyen futbol oynamaya o kadar da elverişli olmayan zemini yeniden gündeme geldi. Şubat ayının ikinci haftasında yan kar sebebiyle sarı-kırmızılı takım Galatasaray’ın yaptığı tüm planlar alt üst oldu.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde edinmiş olan Galatasaray’ın Kasımpaşa’yI konuk etmiş olduğu Süper Lig müsabakasından sonrasında Türk Telekom Arena Stadı’nın zemini adeta çamur oldu.

Sarı-kırmızılı kadrosu Galatasaraylı yetkililer ne kadar uğraştıysa da sahanın zemini istenilen düzeye gelmedi. Demir Grup Sivasspor mücadelesinin arkasından sarı-kırmızılı takım teknik direktörü Fatih Terim Taha ile alakalı olarak hala artık kime çekeceğinin bilinmediğini söylerken etenekli orta saha oyuncusu Belhanda da umar bulunmasının icap ettiğini ve şayet İhtiyaç olursa dünyanın en iyi bahçıvanın tutulması icap ettiğini iyi bir oyun ortaya dercetmek için sahanın düzeltilmesi icap ettiğini söylerken kabiliyetli oyuncu branşında dalga Türk Telekom Arena Stadı’nın çim sahasının göstermiş olduğu performans oldukça fazla etkilediğini belirtmişti.

ZEMİNİ BU NOKTAYA GETİREN SEBEP

Türk Telekom Stadı’nın zemini tenkit toplarken sıkıntı aslen ilk yapıldığı döneme kadar gidiyor. Uzmanlar, kumdan su miktarının hesaplanmasına kadar birtakım yanlışlar yapılma olabileceğini dile getirdi. Zeminin bu kadar fazlaca bozulmasının muhtemel nedenleri, Kullanılan naturel çimin yaşatılması için çimin dibine seçilen malzemenin törf yerine kar suyunun da drene olabileceği kum kullanılmamış olabilir.

Uygun drenaj için öncelikli olarak metrekareye düşecek en yüksek yağmur miktarının hesaplanması ve buna nazaran drenaj kanallarının seçilmesi gerekiyor. Statlarda ekstradan, tribünlerden ve çatıdan gelen suyun sahaya akmadan binanın haricinde toplanması sağlanarak drenajının yapılması şart.

Ancak Kasımpaşa maçında iki kalenin önüne de çatıdan kar topakları düştü. Drenaj sistemleri yapılırken kullanılan mamüllerin maliyeti değil tesisisin ömrü süresince kaç gün kullanılabildiğinin hesaplanması lazımdı.