Galatasaray’da Solbakken Harekâtı

Posted by

Bu sezon Süper Lig’de başarısız sonuçlar alarak lig yarışından kopma noktasına gelmesine rağmen UEFA Avrupa Ligi’nde uzun zamandır hasret olunan başarılı performansı sergileyerek gruptan namağlup lider olarak çıkan Galatasaray’da direkt olarak katılma hakkı kazanılan Avrupa Ligi Son 16 Turu da düşünülerek kadro güçlendirme planlamaları yapılıyor.

Bu sezon gol yollarında oldukça sıkıntılı dönemler geçiren ve Süper Lig’de oynadığı 16 maçta sadece 21 gol atabilen Sarı Kırmızılılar,  bu nedenle hücum hattına eklemeler yapmak istiyor. Bu sezon Konferans Ligi’nde gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken Ola Solbakken, golcü yapısı ve tekniğiyle birlikte Galatasaray’ın uzun zamandan beri ilgisini çekiyor.

Cimbom Solbakken’i Kadroya Katmak İstiyor

Bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı savunma temelli oyunla birlikte çok başarılı sonuçlar alan ve gruptan namağlup lider olarak çıkan Galatasaray’da hem Süper Lig hem de UEFA Avrupa Ligi’ne yönelik olarak kadronun güçlendirilmesi planlanıyor.

Her ne kadar alınan kötü sonuçlar nedeniyle Süper Lig’de şampiyonluk yarışından kopma noktasına gelse de tecrübeli teknik direktör Fatih Terim’in geçmiş başarılarından hareketle umudunu kaybetmeyen Galatasaray, bir yandan da Avrupa’da gidilebilecek en ileri noktayı hedefliyor. Bu sezon gol yollarında yaşadığı problemi de bu nedenle çözmek isteyen Galatasaray’ın adı Bodo/Glimt forması giyen Ola Solbakken ile uzun bir zamandan bu yana birlikte anılıyor.

Norveç temsilcisiyle bu sezon çıktığı 36 resmi maçta 11 gol ve 8 asistlik etkili bir performans gösteren 23 yaşındaki sağ kanat oyuncusunun da Galatasaray’da forma giymeye sıcak baktığı iddia ediliyor. 31 Aralık 2022’ye kadar sözleşmesi bulunan Solbakken için, kulübü Bodo/Glimt’e 3 milyon Euro ücret öneren Galatasaray’ın transfer çalışmalarının yanı sıra takımdan göndereceği isimlere dair çalışmaları da sürüyor.

Galatasaray’da Feghouli ve Babel Yolcu

Bu sezon kadrosunda ciddi bir yapılanmaya giden Galatasaray, genç ve potansiyelli oyuncuları düşük maaşlar ile kadrosuna katmıştı. Yaptığı transferlerin pek çoğundan iyi bir verim alan ve Avrupa’nın dikkatini çeken performanslar sergileyen Galatasaray’da bu başarılı politikayla birlikte aynı zamanda yüksek maaşlı ve başka bir takıma bonservisle gitmesi pek mümkün gözükmeyen oyuncularla da yoların ayrılmasına dair çalışmalar sürüyor.

Yaz transfer döneminde bu çalışmalar doğrultusunda senelik 5 milyon Euro gibi ciddi bir ücret alan RadamelFalcao ile karşılıklı olarak yollarını ayıran Galatasaray’ın Falcao’da uyguladığı formülü yıllık 2 milyon 500 bin Euro alan RyanBabel ve 3 milyon 750 bin Euro alan SofianeFeghouli ile yapacağı görüşmelerde de kullanmayı hedeflediği biliniyor.

Ara transfer döneminde kadrosuna katacağı yeni bir yabancı oyuncuyu oynatabilmesi için mevcut kadrosundan bir yabancıyla yollarını ayırması mecburi olan Sarı Kırmızılıların hem bu nedenle hem de oyuncuların getirdiği mali külfetten kurtulmak amacıyla devre arasında iki oyuncuyla da görüşmesi bekleniyor.