Galatasaray Henry Onyekuru’ya 3. Kez Veda Etti

Posted by

Süper Lig’de sezonun sonlanmasıyla takımlar yeni sezon hazırlıkların başladı. Her gün başka bir transfer haberi duyduğumu şu günlerde yolları ayıranlar da oldu. Ligi şampiyon Beşiktaş’ın arkasında 2. Sırada bitiren Galatasaray, Nijeryalı  futbolcu Onyekuru ile yolları üçüncü kez ayırma kararı aldı.

11 Haziran tarihine  kadar Monaco’ya 4 milyon 350 bin Euro ödemesi Sarı-Kırmızılılar tarafından yapıldığı takdirde bonservis alma hakkı da gelmiş oluyordu fakat Sarı-Kırmızılılar bu ataklarından vazgeçti. Bu opsiyonu kullanmayarak Onyekuru defteri de kapanmış oldu. Onyekuru ile yolları ayıran Galatasaray’ın şu an gözü ise milli futbolcular Kaan Ayhan ve Kenan Karaman’ın üzerinde…

Galatasaray Onyekuru’yu ara transfer döneminde 3. Kez kiralamıştı ama Onyekuru macerası bir kez daha kısa sürdü. Monaco’dan kiralanan Nijeryalı futbolcu için yönetimin kararı ise şu sebeple oldu; UEFA’nın Finansal Fair Play kriterleri… Kriterlere göre sattığın kadar alacaksın sınırlamasına uymak zorunda olduğunu düşünen yönetim, kararını bu doğrultu da değiştirdi. Yönetim, Onyekuru için böyle bir yükün altına girmeyi doğru bulmadı.

Yönetim İçin İlk 11’e Girememesi Etkili Oldu

Yönetimden gelen bu kararın birçok etmeni olduğu  da düşünülüyor. Özellikle Onyekuru’nun son haftalarda performansı bu kararda çok fazla etkili olabilecek iken ilk 11’e girememesi de büyük bir etken olarak görülüyor. 24 yaşındaki başarılı futbolcu, Sarı-Kırmızılıların ikinci devresindeki 20 lig maçının sadece 9’unda ilk 11’de yer buldu.

Bunun yanı sıra mücadele verdiği toplam 14 karşılaşmada takımına 5 gol sevinci yaşatırken 4 asistlik katkı yapabildi. Yaşadığı sakatlık ise bu süreci kötü etkileyen bir diğer unsur oldu. Sakatlığı ile birlikte sezonun son 7 maçından 5’inde yer alabildi Onyekuru.

Galatasaray’ın Hedefinde İki Milli Futbolcu Var

Onyekuru ile sürecinden sonra Galatasaray’ın gözü iki milli futbolcuya döndü. Her konuda anlaşmaya vardığı Alpaslan Öztürk ve Aytaç Kara’dan sonra rota Kaan Ayhan ve Kenan Karaman’a çevrildi. Sassuolo’da yedek olan Kaan Ayhan Sarı-Kırmızılıların radarında yer alırken Fortuna Düsseldorf’la yolları ayırdığı bilinen Kenan Karaman ile de uzun vadeli sözleşme düşünülüyor.