FUTBOLCU FABRİKASI: PORTEKİZ

Posted by

Dünyaca ünlü birçok futbolcu yetiştiren Portekiz’in bu sırrı futbol severler tarafından oldukça merak konusu. Son dönemlerde milli futbol takımıyla uluslararası şampiyonalarda iki kez şampiyonluk yaşayan Portekiz’in bu kadar çok yetenekli futbolcu havuzuna sahip olması herkesin takdirini alıyor.

Dünyaca ünlü futbolcu, teknik direktör ve menajer yetiştiren Portekiz futbolunun bu başarıya nasıl ulaştığı merakı bütün futbolseverlerin sarmış durumda. 2016 senesinde Avrupa Futbol Şampiyonası’nı ve Uluslar Ligi’nde birincilik elde eden Portekiz, kulüpler düzeyindeki istikrarı ve futbolcu fabrikası kimliğiyle birçok ülkeye fark atmış durumda.

Carlos Queiroz Bu Başarının Öncüleri Arasında

Carlos Queiroz, Portekiz’deki genç futbolcuların gelişimlerinin ilerletilmesi ve geleceğin yıldızı haline dönüşmeleri için çalışmalara başlayan insanlar arasında öncü haline geldi. Başarılı teknik insan, 1980’ yıllarda milli takımlar arasında takımların yönetiminden sorumlu oldu.

Portekiz Alt Yaş Milli Takımı ve A milli düzeydeki farklı milli takımlarını çalıştıran Queiroz, elindeki genç oyuncuların futbol yeteneğinin taktiksel farkındalıklarını geliştirerek dünyaca ünlü büyük kulüplerin dikkatini futbolcuların üzerine dikti.

Daha Kaliteli Yatırımlar Yapıldı

Portekiz öyle sistemli bir değişiklik üzerine yatırım yaptı ki ‘spor performansı’ ve ‘antrenörlük’ bölümleri birer birer üniversitelerde açılmaya başladı. Bu işi mektepli olarak yapmak isteyen Portekiz, spor yöneticiliği alanından lisanslı eğitim şartı sundu.

Bu çalışmalar için devlet bütçesinden ülkede futbolun daha fazla gelişmesi adına büyük bir pay ayrılıyor. Üniversite eğitimiyle sınırlı kalmayan futbol dünyası, Portekiz Futbol Federasyon’u tarafından gelecek vadeden antrenörlerin gelişimi açısında birçok kurs, seminer ve atölye çalışmaları yapıyor.

Ülkede Örnek Futbolcuların Sayısı Giderek Artıyor

Portekiz’de örnek olarak gösterilebilecek en önemli örnek futbol adayı son zamanların yıldızı Cristiano Ronaldo. Tecrübeli futbolcu eşsiz futbol yeteneğinin dışında hırslı, çalışkan ve yardımsever kişiliğe sahip olması, ülkedeki genç yeteneklerin de gelişim sürecini büyük ölçüde etkiledi.

Daha genç yaşlarında dünyaca ünlü futbol kulüplerine transfer olan Portekizli futbolcular, kendilerinden sonra gelen nesillere mükemmel profesyonellikte karaktere sahip olmanın önemini de göstermiş oldular.

Süper Lig’de Portekiz Etkisi

Portekiz’in önemli takımları arasında yer alan Sporting Lizbon, Porto ve Benfica, Türkiye’ye Portekizli futbolcu gönderen kulüplerin başında geliyor. Kariyerinin bir döneminde Porto forması giyen Daniel Candeias ve Sporting Lizbon’da oynayan Tiago Pinto ve Andre Sousa hala Süper Lig’de oynamaya devam ediyorlar.