FRANSA’DA IRKÇI OLAY’A 3 FUTBOLCUDAN DESTEK

Posted by

Bir plak şirketinin sahibi, stüdyosuna girmek üzereyken polisler tarafından dışarı çıkartılıp adeta öldüresiye dövüldü. Olayın ortaya çıkmasından sonra ünlü Fransız futbolcular da sosyal medyadan sert tepki gösterdiler. Tepki gösteren oyuncular arasında Mbappe, Lacazette ve Griezman yer alırken olay Fransa‘da halk tarafından protesto edildi.

Edinilen bilgiler arasında bakanlık tarafında soruşturma açıldığı da var. Daha önce pek çok Avrupa ülkesi olduğu gibi Fransa’da da ırkçılık karşıtı pek çok protesto oldu. Ve futbolcular ırkçılıkla mücadelede oldukça önemli bir kilometre taşı olmuştu.

IRKÇILIK MBAPPE, LACAZETTE VE GRIEZMANN’IN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Avrupa’da ırkçılığın en yüksek seviyede yaşandığı ülke olan Fransa’da yeni bir ırkçılık kaynaklı polis şiddeti yaşandı. Paris’in 17. bölgesinde Black Gold Corp Studios adlı plak şirketinin sahibi olan ve adının Michel olduğu belirtilen bir kişi maske takmadığı gerekçesiyle 3 polis tarafından öldüresiye dövüldü.

Polisler Michel’e kimlik sormadan onu çok ciddi şekilde yaralarken, siyahi yapımcının kafa tasında çatlak ve bazı yerlerinde de kırıklar olduğu belirtildi. Savcılık ilk başta olayla ilgili herhangi bir soruşturma açmazken ve sessiz kalırken, olayın görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından ise İçişleri Bakanı devreye girdi ve polisler görevlerinden şu anlık uzaklaştırıldı.

Resmi kurumların gereken bütün işlemlerinden sonra sonucun ne olacağı merakla bekleniyor. Zaten genel manada avrupada yükselişte olan ırkçılığın önünün alınabileceği bir karar mı verilecek yoksa konu geçiştirilecek mi hep beraber görülecektir.

FRANSA MİLLİ TAKIMI’NIN YILDIZ OYUNCULARINDAN IRKÇILIĞA KARŞI MESAJ

Futbol dünyası ise bu olaya sessiz kalmadı. Fransa Milli Takımı’nın yıldız oyuncuları Mbappe, Griezmann ve Lacazette gibi isimler olaya büyük tepki gösterdiler. Mbappe, “Benim Fransa’m, ırkçılık yapamaz, yalanlar üzerinde yaşayamaz” derken, Fransa’mdan rahatsızım” mesajını paylaştı.

Haberlerin yayılmasından sonra ise siyahi Fransızlardan bazı bölgelerde gösteriler düzenlendi. Fransız otoritelerin olayların büyümesinden çekindikleri belirtiliyor.

UEFA, özellikle Şampiyonlar Ligi maçları öncesinde “Irkçılık karşıtı” reklam ve mesajlara büyük önem veriyor ancak son yıllarda kıtada genel anlamda ırkçılığın ciddi şekilde yükseldiği biliniyor.  Daha önce de pek çok futbolcunun maruz kaldığı ırkçılık hastalığına acilen Fifa ya da UEFA bir çözüm üretmek zorunda görünüyor.

Hal böyleyken milli takımlarını bırakan farklı milletten olan futbolcuların da olduğunu hatırlamak gerekir. Nitekim Mesut Özil’in yaşamış olduğu ırkçılık hadisesi bütün dünya kamuoyunun önünde gerçekleşmiştir.