FRANSA KULÜPLERİNİN GÖZÜ TÜRKLERDE

Posted by

Fransız kulüpleri Lille ve Lyon gelecek vadeden Türk futbolcuları transfer etmek için tekrar girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor.

Fransa Ligue 1’ın kalburüstü takımlarından Lyon ve Lille geçtiğimiz sezonlarda birçok Türk oyuncuyu kadrosuna katmıştı.

Lille, önce Mehmet Zeki Çelik’i kadrosuna katmış, daha sonra Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz ve Mustafa Kapı da eklenmişti. Lyon da alt lig takımlarından Altay forması giyen Cenk Özkaçar’ı transfer ederek, Lille gibi Türkiye alt liglerini de göz hapsine aldığını tescillemişti.

Türklerin Performansı Yükselişte

Bu kulüplerin transfer etmiş oldukları Türk oyunculardan verim alması, gelecek transferler için de önemli bir referans teşkil ediyor. Lille’e İstanbulspor’dan transferinden sonra kısa bir süre içinde ilk on bire yerleşen Mehmet Zeki Çelik, kısa bir adaptasyon sürecinin ardından gollerini sıralamaya başlayan Yusuf Yazıcı, tecrübesi, çalışkanlığı ve yine attığı gollerle teknik direktörünün değişmez isimlerinden biri haline gelen Burak Yılmaz, Lille’in liderlik koltuğuna ortak olmasında önemli pay sahibi.

Burak Yılmaz’ın bu sezon Ligue 1’de 16 maçta 7 gol, 4 asisti bulunurken Avrupa Ligi’nde de 4 maçta 2 golü bulunuyor.

Yusuf Yazıcı ise ligde 16 maçta 5 gol, 3 asistle katkı verirken Avrupa Ligi’nde de 6 maçta 6 gol, 1 asisti bulunuyor. Yusuf, Avrupa Ligi’nde Milan ve Sparta Prag’a karşı yapmış olduğu hat-trick’lerle dikkatleri üzerine çekmişti.

Sağ bek mevkiinde forma giyen Zeki Çelik’in de bu sezon toplam 15 maçta 2 gol, 2 asisti bulunuyor.

Genç Yıldızların Peşindeler

Lille ve Lyon kulüpleri şimdi yeni bir transfer harekatına hazırlanıyor. Lyon’un listesinde genç yaşta Beşiktaş’ın kalesini koruyan Ersin Destanoğlu, Fenerbahçe’nin genç ve büyük umutlar beslenen oyuncusu Ömer Faruk Beyaz bulunurken, Lille ise Beşiktaş’ta dikkatleri üzerine çeken Rıdvan Yılmaz, Trabzonspor’un oyuncusu Serkan Asan ve Başakşehir’de forma giyen genç oyuncu Mete Kaan Demir’i listesinde bulunduruyor.

Uzun süredir bu futbolcuları gözlem altında tutan bu iki kulübün bazı isimler için devre arasında bazıları içinse sezon sonunda girişimlerde bulunması bekleniyor.

Ömer Faruk Riski

Ömer Faruk Beyaz’ın henüz sözleşme yenilememiş olması, Fenerbahçe’deki geleceğinin belirsiz olması kulüp yöneticilerini tedirgin ederken bu kulüpler içinse büyük bir fırsat.

2021’in Haziran ayında sözleşmesi sona erecek oyuncuyu diğer kulüpler herhangi bir bonservis bedeli ödemeden, oyuncunun yetiştirme bedelini karşılayarak transfer edebilir.