FORMULA 3 ASYA ŞAMPİYONASI’NDA BİR TÜRK

Posted by

Küçük yaşlardan beri hız tutkunu olan milli sporcumuz Cem Bölükbaşı, Formula 3 Asya Şampiyonası’ndaki mücadele etmeye devam ediyor. 21 yaşındaki oyuncumuz şampiyonadaki yarışlardan 11 puan toplayarak genel klasmanda 9. sırada yer alıyor.

Cem Bölükbaş, henüz 5 yaşındayken motorkros pistleriyle tanıştı. Daha 6 yaşındayken Türkiye şampiyonu olan genç yıldız, araba yarışı simülasyonlara artan ilgiden dolayı rotasını espora yöneltti. Daha sonra buradaki kariyerini gerçek pistlere taşıyan Cem, Black Arts Racing Takımı ile Formula 3 Asya Şampiyonası’nda boy gösterdi.

Şampiyonanın ikinci ayak yarışları Abu Dabi’deki Yas Marina Pisti’nde gerçekleştirildi. Milli sporcumuz, bu yarışları sırasıyla sekizinci, yedinci ve onuncu sıralarda bitirerek 11 puan topladı.

Şampiyonanın ilk ayak yarışları ise Dubai’de düzenlendi ve Cem bu mücadelelerde 12 puan kazandı. Bölükbaşı, toplamda 23 puana ulaşarak genel klasmanda adını 9. sıraya yazdırdı. Yıldız oyuncu, her yarışta puan toplayan 7 pilot arasına girdi.

Şampiyonanın üçüncü ayak yarışları ise 6 – 7 Şubat’ta Abu Dabi’deki Yas Marina Pisti’nde gerçekleştirilecek.

MİLLİ SPORCUNUN TEK HAYALİ

Daha küçük yaşlarda başlayarak şampiyonluk mücadelesi içerisine giren Cem Bölükbaşı’nın tek hayali ise ileri de Formula 1 pilotu olmak. Cem, bu yıl düzenlenecek F1 Espor Dünya Şampiyonası’na katılarak hayaline bir adım daha yaklaşmak istiyor.

CEM BÖLÜKBAŞI KİMDİR?

Cem Bölükbaşı, 9 Şubat 1998’de dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren hız tutkunu olan Cem, babası sayesinde 5 yaşında motokros pistiyle tanıştı.

Bu tanışmayla birlikte motokros yarışlarına katılan küçük yıldız, henüz 6 yaşındayken Türkiye şampiyonu oldu. Ayrıca daha o yaşta karting yarışlarına katılarak uzunca yıllar adından söz ettireceğini gösteriyordu adeta.

Son zamanlarda giderek popülerleşen Espor yani elektrikli spor, Cem Bölükbaşı’nın da doldukça dikkatini çekti. Cem de pistlerde gösterdiği başarıyı sanal ortama taşıyarak burada da birçok başarı elde etti. Adını, I-Racing yarışında ilk 35’e yazdıran Cem, bu başarı sayesinde dikkatleri üzerine çekti.

Ardından World’s Fastest Gamer Şampiyonası’na katılarak, F1 Esports’da 70.000 kişi arasından ilk 20’ye kaldı. Bu sıralamayla Cem, Fernando Alonso takımına seçildi.

Yıllar 2017’ye geldiğinde, Abu Dhabi’de dünya beşincisi ve 2018’de de Red Bull Toro Rosso Takımı ile dünya ikinciliğini tattı. Cem, ilk uluslararası yarışına Borusan Otomotiv Motorsport’un desteği ile katıldı.

2019 yılının haziran ayında ise genç oyuncu gerçek pistte yarıştığı oyunda, klasmanındaki sıralamada 3., yarışta ise 5. oldu. Cem Bölükbaşı, temmuz ayında da ikinci gerçek yarışına katıma şansı elde etti.