Pandemide Tribünlerin Son Durumu

Posted by

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, sosyal hayatın farklı alanlarında oldukça olumsuz bir etki bıraktı. Bu olumsuz etkilerin görüldüğü alanlardan en önemlisi ise şüphesiz spor camiası oldu. Sporcular başta olmak üzere bu spor müsabakalarını takip eden sporseverler yeni tip koronavirüs salgını ile birlikte oldukça kısıtlı imkanlar elde etmiş oldu.

Salgının ortaya çıkması ile birlikte birçok spor müsabakası yetkililerin almış olduğu kararlar ile birlikte kısıtlanırken, özellikle bu müsabakaları yerinden takip eden sporseverlerde bu imkandan faydalanamaz hale geldiler.

Yaklaşık 1 yıldır sporun birçok alanında özellikle seyircilerden mahrum olarak gerçekleştirilen müsabakalarda yavaş yavaş değişikliklerin yapılması bekleniyor.

Her ne kadar dünya çapında yaşanan salgın devam etse bile başta virüs için aşılamanın başlaması ile birlikte özellikle tribünlerin yeniden canlandırılması hedefleniyor. Bu anlamda ilk ve önemli adımı ise gelen haberlere göre Formula 1 atacak gibi görünüyor.

Formula 1’den Flaş Karar

Yeni tip koronavirüs salgının ortaya çıkmasının ardından spor camiası en çok etkilenen sosyal alan olmuştu. Spor müsabakalarının önce ertelenip daha sonra kısıtlı bir şekilde tedbirler eşliğinde başlamasının ardından uzun bir süredir gerçekleştirilen bu spor müsabakaları seyirsiciz olarak devam ediyor.

Sporseverler heyecanla eski günlerdeki gibi tribünleri doldurmayı dört gözle beklerken, bu anlamda ilk ve önemli bir karar Formula 1 yetkililerinden geldi.

Flaş bir karara imza atan Formula 1, yeni sezonu Bahreyn’de düzenlenecek olan sezonun ilk yarışını seyirciler eşliğinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Spor müsabakalarında birçok federasyon kapılarını kısıtlı ve sınırlı sayıda seyirciye açarken; Formula 1 ise yeni sezonun ilk yarışında tam kapasite ile tribünleri doldurmayı hedefliyor.

Özellikle aşılamanın artması ve yaygınlaşmasının ardından böyle bir karar alan Formula 1 yetkilileri, 2021’in ilk sezonunda tribünlerini hiçbir kısıtlamaya yer vermeden seyircilere açmış olacak.

Aşı Şartı Olacak

Spor dünyasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ederken, Formula 1’den flaş bir karar geldi. Bahreny Grand Prix’si ile 2021 sezonunun ilk yarışı gerçekleştirilecek ve bu sezonun ilk yarışını izlemek isteyen seyirciler hiçbir sayı kısıtlaması olmadan yarışları tribünden takip edebilecek. Dünyanın en hızlı araçlarını izlemek isteyen seyirciler için sadece aşı şartı ortaya konulacak.

İkinci doz aşı yaptıran ve yaptırdığı aşının üzerinden 2 hafta geçtiğini bir belge ile kanıtlayan bütün seyirciler, Bahreyn Grand Prix’si tribünden takip edebilecek. Biletlerin fiyatı ise en ucuzu 265 dolar olacak şekilde satışa çıkarılacak.