Filenin Sultanları Bildiğiniz Gibi

Posted by

FIVB 2022 Voleybol Kadınlar Uluslar Ligi’nde önce Hollanda’yı 3 0 ardından da Japonya’yı 3 1 ile geçen Filenin Sultanları Temmuz ayına harika bir başlangıç yaptı.

Filenin Sultanları ismiyle bilinen Türkiye A Milli Kadın Voleybol takımımız takım sporlarında ülkemize en büyük başarıları yaratan ekip konumunda. Gururumuz olan Filenin Sultanları, şu sıralar devam etmekte olan turnuvada da kendisine yakışır sonuçlar alarak yüzümüzü güldürmeye devam ediyor.

Filenin Sultanları Uluslar Ligi’nde Doludizgin

Uluslar Ligi, her yıl düzenlenen ve mayıs sonu ile temmuz başında grup etabı, temmuz ortasında ise finalleri oynanan uluslararası bir voleybol turnuvasıdır. 2022 yılında 4. kez düzenlenmektedir. Geçen yıl İtalya’nın ev sahipliğini yaptığı turnuvayı Filenin Sultanları 3. olarak bitirirken şampiyon Amerika, ikinci ise Brezilya olmuştur.

FIVB Voleybol Kadınlar Uluslar Ligi 2022 yılındaki ev sahipliği ise Türkiye’ye aittir. Yani temmuz ortasındaki final etabı ülkemizde, başkentimiz olan Ankara şehrinde oynanacaktır. 16 takımdan oluşan grupta ilk 8 takım çeyrek finale çıkma başarısı gösterecektir. Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’mız, ev sahibi olması sebebiyle final turuna katılmayı garantilemiş olmakla birlikte sıralamadaki yeri ile de zaten finallere katılmayı hak etmektedir. Grupta 3 0 ya da 3 1 kazanılan maçlar için kazanan takıma 3, kaybeden takıma 0 puan verilirken; 3 2 kazanılan bir maç içinse kazanan takıma 2, kaybeden takıma 1 puan verilir. Sıralama bu şekilde belirlenir ve ilk 8 takım final etabını oynamaya hak kazanır.

13 Temmuz 17 Temmuz tarihleri arasında Ankara’da oynanacak final etabının ardından ayrıca en değerli oyuncu, en iyi pasör, en iyi smaçör, en iyi orta oyuncu, en iyi çapraz pasör ve en iyi libero oyuncu ödülleri de sahiplerini bulacaktır. 2021 yılının Uluslar Ligi‘nin en iyi orta oyuncusu Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’mızın kaptanı Eda Erdem Dündar olmuştu.

Filenin Sultanları Eda Erdem Dündar

Türkiye Kadın Voleybol Takımının Unutulmaz Başarıları

Ülkemize sayısız gurur yaşatan kadın voleybol takımımız dünyanın en iyi voleybol takımlarından biri olarak kabul edilmekte. Bu zamana kadar Avrupa Şampiyonası’na 14 defa, Dünya Şampiyonası’na 5 defa, Olimpiyatlara 2 defa, Dünya Kupası’na 1 defa ve World Grand Prix’e de 6 defa katıldı Filetin Sultanları.

2020 yılında tarihinde ikinci kez katıldığı Olimpiyat Oyunları’nın 5. sırada tamamlayarak müthiş bir başarıya imza atan takımımız ayrıca enerjisi ile de olimpiyatların iz bırakanlarından olmuştu. Tarihinde bir kez katıldığı Dünya Kupası’nda da 7. olan takım, Dünya Şampiyonası’nda da 2010 yılında değerli bir 6.lık elde etmişti.

Avrupa Şampiyonası’nın gediklisi olan ve Avrupa’nın en iyi kadın voleybol takımlarından biri olarak gösterilen takımımız, hem 2003 hem de 2009 yılında Avrupa ikincisi olma onurunu yaşatmıştır bizlere.

Ev sahibi olmanın da avantajı ile temmuz ortasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan Uluslar Ligi finallerinde bir kez daha tarihi bir başarı yakalamak hem oyuncularımızın hem de teknik ekibin halihazırdaki en büyük hedefidir.