FİLENİN EFELERİ ŞAMPİYONA’DA

Posted by

Ülkemizi gururla temsil eden Erkek Voleybol A Milli Takımımız, 2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’na katılma hakkını elde etti.

A Milli Erkek Voleybol Takımı, 2021 CEV Avrupa Şampiyonası Elemeleri C Grubu müsabakaları kapsamında yapmış olduğu 4. karşılaşmasında grubun bir diğer güçlü ekibi Kuzey Makedonya’ya 3-1 mağlup olmasına rağmen 2021 CEV Avrupa Şampiyonası Elemeleri C Grubu’nu 1. olarak bitirdi ve 2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’na adını yazdırmayı başardı.

Ay-yıldızlı Milli Erkek Voleybol Takımımız, C Grubu’ndaki dördüncü ve son karşılaşmasında Kuzey Makedonya ile kozlarını paylaştı. CEV Avrupa Altın Ligi Final Four’unda ilk 2 sırada yer alacak takımlar, FIVB Challenger Kupası’nda savaşım etme hakkı elde edecek. FIVB Challenger Kupası’nda şampiyon olan ekip ise 2022 FIVB Voleybol Milletler Ligi biletini alacak.

Milli Takım, rakibi Kuzey Makedonya Milli takımına 3-1 mağlup olarak 2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası C Grubu’ndaki ilk mağlubiyetini elde etse de gruptan lider olarak 2021 CEV Avrupa Şampiyonası biletini almış oldu.  

MİLLİLERİN RAKİPLERİ

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından meydana getirilen açıklamayla birlikte ülke puanları ve sıralamaya göre oluşturulan gruplarda A Milli Erkek Voleybol Takımımız C Grubu’nda Çekya, Belarus ve Portekiz ile kozlarını paylaşacak.

2 ayrı organizasyon birbirine benzer şekilde yapılacak ve Avrupa Altın Ligi’nin sonucunda gruplarda oynanan karşılaşmalar sonrasında grubunu 1. sırada bitiren 3 ülke ve final grubuna ev sahipliği meydana getirecek ülke (Belçika), Final Four karşılaşmalarında performans göstermeye hak kazanacak.

MÜSABAKA TARİHLERİ

 Avrupa Altın Ligi’nde ilk müsabakalarını 28 Mayıs 2021 -30 Mayıs 2021 tarihleri arasında Beyaz Rusya (Belarus) ülkesinde, ikinci etap mücadelelerini ise da 4 Haziran 2021 – 6 Haziran 2021 tarihleri arasında İberia yarım adasının gözdesi Portekiz’de oynayacak.

CEV Avrupa Altın Ligi Final Four’unda ilk 2 sırada yer alacak takımlar, FIVB Challenger Kupası’nda savaşım etme hakkı elde edecek. FIVB Challenger Kupası’nda şampiyon olan ekip ise 2022 FIVB Voleybol Milletler Ligi biletini alacak.

2021 CEV Avrupa Altın Ligi grupları şu şekilde: A grubunda mücadele edecek takımlar, ev sahibi Belçika, İspanya, Estonya ve Letonya şeklinde olacak. B grubunda mücadele edecek takımlar, Hollanda, Ukrayna, Slovakya, Romanya. C grubunda mücadele edecek takımlar ise Filenin Efeleri Erkek A Milli Voleybol Takımımız Türkiye, Çekya, Belarus ve Portekiz.