FIFA’dan Transfer Piyasasında Dengeleri Değiştirecek Hazırlık

Posted by

Dünya futbolunun patronu FIFA, yeni sezon öncesi çok konuşulacak bir hazırlığa imza atmaya hazırlanıyor.

Son dönemde özellikle Avrupa Süper Ligi tartışmaları sonrasında ortaya çıkan ve büyük ses getiren girişimlerle gelirlerini arttırmayı hedefleyen futbol kulüpleri, paranın bu oyunda ne kadar büyük bir paya sahip olduğunu bir kez daha göstermişti.

Dünya futbol piyasasında her transfer döneminde yüz milyonlarca Euro dolaşıma giriyor ve futbolcular ve kulüpler kadar menajerler de bu pastadan çok lezzetli birer dilim alıyorlar.

Öyle ki şu anda futbol piyasasında bazı menajerlerin şöhreti, birçok futbolcuyu geçmiş durumda.

Örnek olarak Mino Raiola ve Jorge Mendes, dünya futboluna yön veren iki isim olarak öne çıkıyor.

Dünyada futbol oynayan milyonlarca genç, onların oyuncusu olmanın hayalini kuruyor ve dahası büyük kulüplerin kapısını açabilmek için bunun bir zorunluluk olduğunu düşünüyorlar.

İddialara göre menajerlerin 2020-2021 sezonu öncesi transferlerden kazandıkları toplam miktar 450 milyon euroyu buluyor.

FIFA’dan Menajerlere Kötü Haber

Futbol piyasasındaki menajer kartellerinin önüne geçmek isteyen FIFA bu konuda çok ciddi.

Menajerlerin piyasadaki hakimiyetinin önüne geçmek ve kulüplerin daha fazla kazanmasını sağlamak isteyen FIFA, transfer piyasasını kökten etkileyecek bir plan üzerinde çalışıyor.

Buna göre menajerlerin transferlerde aldığı komisyonlar bir kurala bağlanacak.

An itibariyle FIFA, kulüplere yaptığı “öneride” transfer süreçlerinde menajerlere %3’ten fazla komisyon vermemelerini söylüyor. Ancak bu önerinin bağlayıcılığı yok.

Yeni yapılan düzenlemeye göre transferlerde menajerlerin alabileceği maksimum komisyon miktarı %6 ile sınırlandırılacak.

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren uygulanması planlanan tasarı ayrıca avukatları, aile üyelerini ve her türlü aracıyı da kapsaması bakımından oldukça sınırlandırıcı.

FIFA’nın Amacı Ne?

FIFA, 2015 yılından itibaren menajer gruplarıyla ilişkisini sonlandırdı. Buna paralel olarak ise her federasyonun, menajer gruplarıyla arasındaki ilişkileri düzenleyecek şekilde “kendi önlemlerini” almasını salık verdi.

Buna karşın ortaya çıkan son veriler bu kontrolün sağlanamadığı ve hatta suistimal edildiği yönünde işaretler veriyor.

Bu başıboşluğun önüne geçmek isteyen FIFA, “Clearing House” diye adlandırdığı “ev temizliği” ile kontrolü yeniden ele almak istiyor.

Kurala göre kulüpler tüm komisyonları direkt olarak FIFA’ya ödeyecek, FIFA da gelen parayı kurallarına uygun olarak menajerlere dağıtacak.

Böylece el altından verilen ücretlerin veya yüksek komisyon miktarlarının önüne geçilmeye çalışılacak.

“Clearing House” kağıt üzerinde daha adil bir anlayış öngörüyor olsa da konu FIFA olunca açıkçası güvenmek zor. Zira kurum yakın zamanda büyük rüşvet skandallarıyla çalkalanmıştı.

Üstelik bu değişikliğin şimdiden dillendirilmesi, kural gelmeden önce son bir “vurgun” yapmak isteyecek menajerleri de harekete geçirecektir.

Başka bir ifadeyle ocak transfer döneminde hiç beklenmeyen büyük transferlere şahit olabilir ve menajerlerin kazandıkları paralara hayret etmeye devam edebiliriz.