FIFA İPTAL KARARI ALDI

Posted by

FIFA, 2021 yılında düzenlenecek olan, erkek futbolunda 17 ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nı Covid-19 virüsünün neden olduğu salgın dolayışla iptal ettiğini duyurdu.

2021 yılında FIFA erkekler futbolu 17 ve 20 yaş altı Dünya Kupası pandemi nedeniyle iptal edildi. İptal edilen yarışların hangi yıl yapılacaları da belli oldu. 17 ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası, Peru ve Endonezya’nın ev sahipliği hakları korunarak 2023 tarihinde gerçekleştirileceği kaydedildi

Futbolun patronu FIFA’dan yapılan açıklamada; “yeni tip koronavirüsün neden olduğu salgın nedeniyle uluslararası seyahatlerde gerçekleştirilen kısıtlamalar ve hayat şartlarının yeteri kadar normale dönmemesi” gerekçe olarak sunularak, 2021 tarihinde erkek futbolunda düzenlenmesi planlanan 17 ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın iptal edildiği yer aldı.

140 milyon İsviçre Frangı harcayab eski FIFA başkanı Blatter’e açılan suç duyurusu hakkındaki detaylara da haberimizden ulaşabilirsiniz.

17 VE 21 YAŞ ALTI DÜNYA KUPASI NE ZAMAN NEREDE DÜZENLENECEK

FIFA, Covid-19 virüsü salgını dolayısıyla iptal kararı alınan erkek futbolunda 17 ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın ne zaman yapılacağını açıkladı.

17 ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası, Peru ve Endonezya’nın ev sahipliği hakları korunarak 2023 yılında yapılacağı aktarıldı.

2023 yılında düzenlenecek olan organizasyonlarda; Peru, 17 Yaş Altı Dünya Kupası’na, Endonezya ise 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak.

FIFA’NIN ESKİ BAŞKANI BLATTER’E SUÇ DUYURUSU YAPILDI

İsviçre’deki Dünya Futbol Müzesi kaynaklı gerçekleştirilen şüpheli işlemler dolayısıyla Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği, eski Başkan Sepp Blatter için suç duyurusunda bulundu. Yapılan açıklamaya göre, 2016 tarihinde Zürih kentinde açılışı gerçekleştirilen müze binası için restorasyon amaçlı 140 milyon İsviçre frang harcandığı ortaya çıktı.

Gerçekleştirilen denetim için yapılan açıklamada; “Bu denetim, yetkili makamlarca soruşturulması gereken ve suç unsuru oluşturabilecek şüpheli durumlar ile yönetim hatalarını ortaya çıkarmıştır.” İfadeleri belirtildi.

FIFA’nın eski Başkanı Sepp Blatter, ortaya atılan usulsüzlük iddiaları dolayısıyla 8 yıl futboldan men cezası almıştı.

Daha sonradan futboldan men cezasının 6 yıla indirildiği Sepp Blatter’in döneminde imzalanan kira anlaşmasına göre FIFA‘nın 2045 tarihi boyunca 360 milyon İsviçre frangı daha ödeyeceği öğrenildi.

Ayrıca, dünya kupalarının da yer aldığı ve 1000’den fazla eserin sergilendiği  FIFA Dünya Futbol Müzesi için gerçekleştirilen projenin maliyet bedelinin 500 milyon İsviçre frangına ulaşacağı ön görülüyor.