FENERBHAÇE 38. HAFTADA TÖKEZLEDİ

Posted by

29 Nisan Perşembe günü Alanya Bahçeşehir Okulları stadyumunda, Yaşar Kemal Uğurlu’nun yönettiği maçta Aytemiz Alanyaspor ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Emre Belözoğlu’nun, İrfan Can Kahveci’nin yokluğunda defansı sağlamlaştırıp skor odaklı bir oyun oynayacağı öngörülüyordu.

Emre Belözoğlu’nun tercihi Gustavo yerine sakatlıktan yeri çıkan form arayan Mesut Özil oldu. Fenerbahçe zorlu Alanya deplasmanında hücumcu bir takımla sahaya çıktı. Maça önde baskıyla rakibi boğma hedefiyle çıkan Alanyaspor, rakibini hataya sürüklemeye çalıştı.

FENERBAHÇE TRENİ KAÇIRDI

Fenerbahçe’nin kendi kalesine yaptığı geri paslar üzerinde baskı kurmaya çalışan Akdeniz ekibi bu hedefinde başarılı oldu. Baskıya rağmen Fenerbahçe, maça etkili başladı. Alanyaspor’un bu baskısına karşı Fenerbahçe, Mesut Özil’in uzun paslarıyla hızlı oyuncularını defans arkasına koşturdu. Alanyaspor’un kurduğu baskıya cevap olarak Fenerbahçe dikine koşular ile kontra atak girişimlerinde bulundu. Mesut Özil’in cezalı İrfan Can’ın yerinde oynaması herkes için sürpriz oldu.

Emre Belözoğlu bu tercihinde yıldız oyuncusunun duran toplarda yaratacağı tehlikeye ve Alanyaspor’un defansının beklemeyeceği paslarla kilidi açabilecek kalitede olmasına güvendi. Mesut ile iki fırsat yakalayan sarı lacivertliler, ilkinde Alanyaspor’un defansını geçemedi, ikincisinde de penaltı kazandı fakat ofsaytta bulunan Enner Valencia’dan dolayı penaltı geçersiz sayıldı.

Fenerbahçe 43. dakikada Gökhan Gönül’ün kırmızı kartına kadar 3 puan parolasıyla oynuyordu. Ama Gökhan Gönül’ün yaptığı hatadan doğan pozisyonda yine Gökhan Gönül rakibini faul ile durdurup kırmızı kart alarak takımını bu zorlu deplasmanda bir kişi eksik bıraktı.

10 kişi kalan Fenerbahçe’nin 3 puan hedefi, Alanya’da çıkarılacak zorlu 1 puana dönüşmüştü. Gökhan Gönül eksikliğinde Ozan Tufan’ın orta sahadan ayrılması, zorunlu Gustavo değişikliklerini getirdi.

ALANYASPOR YÜKSELEMİYOR

Eksik olmasına rağmen iyi oynayan Fenerbahçe 60. dakikaya kadar rakip sahada oynama ısrarından vazgeçmedi, 60. dakikadan sonra eksik kalmanın verdiği zafiyetle oyun Alanyaspor lehine çevrildi.

Bunu gören Emre Belözoğlu, 65. dakikada yaptığı Mesut Özil-Osayi Samuel değişikliği ile temposu düşmüş oyuna enerji aktarımı yapmayı hedefledi. 65. dakikadan sonra topla rahatça oynayabilen Alanyaspor bu avantajını iyi kullanarak gole çok yaklaştı.

Alanyaspor’un direkten dönen 3 topu turuncu beyazlılar için çok üzücü oldu. Haftanın maçı Alanya’da 0-0 bitti. Fenerbahçe açısından bu maçın olumlu yönü eksik kalmasına rağmen oyunu bırakmayan, gol arayıp çözüm üretebilen, son dakikaya kadar pes etmeyen bir Fenerbahçe görünümü olmasıydı.

Kalan 4 hafta lider Beşiktaş ile puan farkı 5’e çıkan Fenerbahçe için 1 puan çok anlam dolu olmayabilir fakat matematiksel olarak bu 1 puan şampiyonluk yarışında sarı lacivertlileri yarışta tuttu. Fenerbahçe puanını 73’e çıkarttı, Aytemiz Alanyaspor da puanını 57’ye çıkarttı.

Maç sonu Fenerbahçe teknik direktörü Emre Belözoğlu, Alanyaspor’u ve Çağdaş hocayı tebrik ediyorum, sezon başından beri istedikleri sistem ile oynayıp, iyi organizasyon oldular, şeklinde konuştu.

Fenerbahçe, 30 Nisan Cuma günü yaptığı resmi açıklamada Yaşar Kemal Uğurlu’nun VAR uyarısıyla iptal ettiği 27. dakikada Fenerbahçe lehine olan pozisyonun, IFAB’ın kural kitapçığına göre iptal edilmemesi gerektiğini söyleyip, maçın tekrar oynanmasını talep ettiklerini açıkladı.