Fenerbahçe’ye Kayseri Şoku

Posted by

Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda sezonu kupayla tamamlamak isteyen Fenerbahçe, son dönemde yükselişe geçen Kayserispor’u konuk etti. İlk yarının sonunda 10 kişi kalan Kayserispor, 90.dakikada Ramazan Civelek’in serbest vuruştan attığı golle sahadan 1-0 galip ayrıldı ve Fenerbahçe’yi kupanın dışına itmeyi başardı.

Sarı lacivertli Fenerbahçe takımı kupadan elendi ve bu sene şampiyonluktan da uzak olduğu için kupa şansı kalmadı.

Fenerbahçe Çaresiz Kaldı

Kötü devam eden Avrupa ve lig serüvenin ardından sezonun geri kalanını kupayla tamamlamak isteyen Fenerbahçe için olmazsa olmaz olan Kayserispor maçı hayal kırıklığı yarattı. 10 kişi kalan rakibine karşı ikinci yarıda pozisyon üretemeyen Sarı lacivertliler, İsmail Kartal yönetimindeki 3.mağlubiyetini aldı.

İrfan Can Kahveci ve Mesut Özil’in yokluğunda teknik kaliteden eksik olan Sarı lacivertliler, orta üçlüyü Crespo, Mert Hakan ve Ozan Tufan ile kurguladı. Bu orta saha yapısı son dönemde” yana pas geriye pas” futbolundan sıkılan Fenerbahçe taraftarı için direkt ataklarla kaleye giden, dripling kalitesi yüksek ve uzaktan şut tehditi olan bir oyun hayal ettirdi ve bu oyun ilk yarıda karşılığını buldu.

Premier Lig’de süre bulmakta zorlanan Ozan, takımın sezon başından bu yana orta sahadaki tempo eksikliğini 45 dakikada giderdiği sekanslar izletti. Mücadele gücü yüksek olan Mert Hakan ve Crespo’da işin içine girince rakibi kendi yarısından çıkarmayan bir Fenerbahçe vardı ki kaleci Berke ilk yarıda neredeyse kameralara yansımadı ancak sarı lacivertlilerin temel problemi olan golcü eksikliği, önce ilk yarıda daha sonra ikinci yarıda çokça hissedildi.

Kariyer çıkışını ikinci forvet yada gizli forvet rolünde yapan Berisha, net bir santrafor olmadığını vuruş kalitesiyle açıklasa da Fenerbahçe’deki en verimli dönemlerini santraforda geçiren Valencia’yı sol kanatta başlatan ve oyuncunun verimini azaltan İsmail Kartal’ın hücum bölgesinde oyuncuların rol dağılımını yapamaması, takımın gol yollarındaki sorunlarına ekstra zorluk kattı.

Rakibin 10 kişi kalmasıyla birlikte Fenerbahçe’nin ikinci yarıda tamamen set oyununa dönecek olması, aslında Kayserispor’un lehine işledi. Hücum seti oyununda başarılı olamayan veya kadro yapısının set oyununa uygun olmaması sebebiyle zorluk yaşayan Fenerbahçe, 10 kişi kapanan Kayserispor karşısında kilidi açamadı. Ceza sahasına yapılan ezbere kenar ortalarını da Berisha kaçırınca sahada çaresiz kalan bir takım vardı.

Ramazan Civelek Turu Getirdi

Kayserispor ise son dönemdeki istikrarlı oyun yapısını Fenerbahçe karşısında da bir kez daha gösterdi ve ligdeki iyi sonuçların ardından Türkiye Kupası‘nda da zoru başardı. Üstelik 10 kişi kalmasına rağmen her iki yarıda da oyun disiplinini bozmadı. Tabi Fenerbahçe’nin de hücumdaki üretkenlik sorunu Kayserispor lehine işleyen en önemli unsurdu.

Rakibin skor bulmakta zorlanması  Kayserispor’un oyun direncini artırırken, Uğur Demirok’un Ozan’a yaptığı gereksiz müdahale neredeyse tura mahal oluyordu. İkinci yarıda 10 kişi kalan Sarı kırmızılılar, maçı penaltılara götürmek için yoğun çaba sarfederken son dakikada Ramazan Civelek’in şutuyla mucizevi bir şekilde turu atlayan taraf oldu.