Fenerbahçe’nin Hocası Vitor Pereira’nın Hataları Nedir

Posted by

Fenerbahçe, teknik direktörü Vitor Pereira ile yollarını ayırma kararı aldı. Yeşil sahada elde edilen başarısız sonuçlar, Portekizli hocanın sözleşmesinin feshedilmesinde büyük rol oynadı.

Sarı Lacivertli futbolcular ile birlikte 25 maçı geride bırakan Vitor Pereira’nın yaptığı hatalar neler oldu?

Pereira Yıldız Oyuncularla Sorunlar Yaşandı

Teknik direktör Vitor Pereira, Süper Lig 2021 – 2022 sezonunun başında Fenerbahçe Kulübünün teknik adamlık görevini üstlendi. Portekizli çalıştırıcı, ilk aylarda yıldız oyuncular ile büyük sorunlar yaşadı. 2015 – 2016 sezonunda da Kanarya’da hocalık yapan Vitor Pereira, ilk döneminde Robin Van Persie, Caner ve Nani gibi başarılı isimler ile anlaşamamıştı. 53 yaşındaki hocanın ikinci çalışma döneminde ise Mesut Özil, Novak, Sosa, Nazım ve Pelkas ile anlaşamadığı gözlemlendi.

Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Koç, bu duruma tepki göstererek teknik direktör Vitor Pereira’dan hususi olarak Mesut Özil’e kadroda yer vermesini istedi. Her maç için farklı bir ilk 11 seçen Portekizli çalıştırıcı, gelen bu isteğin ardından Türk asıllı Alman oyuncuya her karşılaşmada yer vermeye başladı.

Geçtiğimiz sezon yeşil sahadaki başarısı ile isminden söz ettiren Pelkas da teknik direktör Vitor Pereira ile birlikte yedek kulübesine hapsedildi. Ek olarak A Milli Futbol Takımında sağ bek görevini üstlenen Nazım Sangare de forma bulmakta zorluk yaşadı.

Vitor Pereira’ya 3’lü Defans Eleştirileri

Teknik direktör Vitor Pereira, göreve geldiği günden beri 3’lü defans dizilimine bağlı kaldı. Sistemi konusunda ısrarcı olan Portekizli çalıştırıcı, inadının kurbanı oldu. Fenerbahçe kulübünün içerisinden gelen eleştirilerin yanı sıra taraftarların da hedef ismi haline gelen 53 yaşındaki hoca, gelen sitemlere kulak asmadı.

Çubuklu formalıların kadrosunda istikrar elde edilemedi. Mesut Özil ile başlayan dalga, kulübede mutsuzluğa neden oldu. Portekizli teknik adam, bazı maçlarda 3’lü defansı tercih ederken bazılarında Kulüp Başkanı Ali Koç’un da isteği doğrultusunda 4’lü defansı kullandı. Serdar Dursun bir hafta forvet görevini üstlenirken bir diğer hafta Berisha onun yerini aldı. Her maçta kadroların değişmesi sol ve sağ bekler arasında da uyumsuzluğa neden oldu.