Fenerbahçe’den İlginç İstatistik 28 Farklı 11 Tercihi

Posted by

Fenerbahçe’de Pereira‘nın oyuncularla yaşadığı problemler en çok tartışılan konuların başında gelirken, üçlü savunma sistemi ve ideal 11’ini bir türlü oturtamaması eleştirilen konulardı. Sarı Lacivertliler Pereira ile yollarını ayırdıktan sonra ilginç bir tablo ortaya çıktı.

Sarı lacivertli ekip,  28 farklı karşılaşmaya 28 farklı 11 ile çıktı ve istikrarsız bir performans ortaya koydu.

Maçtan Maça 8 Oyuncu Birden Değişti

Süper Lig’in  ilk sekiz haftalık sürecinde üst üste aldığı galibiyetlerle iyi bir hava yakalayan ve liderliği kadar yükselen sarı lacivertli ekip, dokuzuncu haftadan sonra performansında istikrar yakalayamadı. Form grafiğinde düşüş yaşamasıyla birlikte Sarı lacivertlilerde en çok tartışılan konu ilk 11 istikrarsızlığı oldu.

UEFA Avrupa Ligi başladıktan sonra yüksek temponun zorlukları sakatlıklara yol açtı. Vitor Pereira, Sık sık yaşanan sakatlıklar, Covid 19 vakaları ve alınan başarısız sonuçlarla beraber her maçta farklı 11 tercihlerinde bulunurken, bu durum kadro yapısına iyi yansımadı.  Pereira ile yolların ayrılmasının ardından Fenerbahçe’nin bu sezon ki istatistikleri dikkat çekti.

Sarı lacivertli ekip, Bu sezon çıktı 28 karşılaşmada 28 farklı 11 tercihinde bulundu. Süper Lig’de 19, UEFA Avrupa Ligi’nde 8 ve ziraat Türkiye kupasında bir karşılaşmaya çıkan sarı lacivertliler, ligde maç başına ilk 11’de en az bir değişiklik yaptı ve bu sayı Avrupa kupalarına en az iki değişiklik olarak yansıdı. Genel istatistiğe bakıldığında Fenerbahçe,  bir maçtan diğer maça ilk 11’de 8 değişik oyuncu ile sahaya çıktı ve istikrarın sağlanamaması takımın kötü gidişatında etken oldu.

Savunma, Orta Saha ve Hücum Hattındaki Tercihler

Fenerbahçe’de en istikrarlı bölge Kale oldu. Altay Bayındır 15 karşılaşmada süre alırken sakatlandıktan sonra genç Berke 13 maçta görev aldı. Sezon başından bu yana ağırlıklı olarak üçlü savunma sisteminde oynayan Sarı lacivertliler, dört farklı formasyon denedi. Pereira döneminde genellikle 3-4-3 dizilişinde sahaya çıkan Sarı Lacivertler,  üç karşılaşmada 4-2-3-1,  son iki karşılaşmada ise 4-1-4-1 dizilişini tercih ederken bir kez 4-3-3 dizilişinde oynadı.

22 karşılaşmada üçlü savunma tercihinde bulunan sarı lacivertliler altı karşılaşmada dörtlü savunma ile sahaya çıktı. Kım-Szalai-Tisserand üçlüsü savunmada en çok süre alan isimler olmalarına rağmen genel klasmanda üst üste ilk 11’de yer almadılar. Orta sahada ise 22 maçta dörtlü bir kurgu tercih eden Fenerbahçe, üç maçta çift orta saha, iki maçta ise tek 6 numara kullandı.

Osayi, Mert Hakan, Gustavo, Ferdi dörtlüsü en çok tercih edilen orta saha kurgusu oldu. Hücum bölgesi ise en istikrarsız bölge oldu. 28 maçın 23’ünde üçlü hücum hattı kullanıldı.  Üç karşılaşmada ise üçlü hattın en önünde tek santrafor kullanıldı. İki maçta dörtlü hücum bloğunda  tek santrafor ile maça çıkılırken, Hücum bölgesinde 24 farklı tercih 27 farklı kurguyla denendi. En çok oynayan isimler ise Mesut, Rossi ve Valencia üçlüsü oldu ancak bu üçlü üst üste hiçbir karşılaşmada görev alamadı.