Fenerbahçe’de Jorge Jesus Operasyonu

Posted by

Bu sezon bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan ve matematiksel olarak olmasa da fiilen Süper Lig şampiyonluğunu Trabzonspor’a kaptıran Fenerbahçe’de gelecek sezon şampiyon olmak artık tek hedef. Sarı Lacivertli takım, teknik direksiyonu geçici olarak emanet ettiği İsmail Kartal’ın performansından çok memnun ancak gelecek sezon bu hedefi net bir şekilde gerçekleştireceğine inanılan bir teknik adamın takımın başına getirilmesi planlanıyor. Basında yer alan haberlere göre başkan Ali Koç, uzun zamandır adı dolaşan Jorge Jesus ile görüşebilmek adına Portekizli teknik direktörün ülkesine doğru yolculuğa çıkacak.

Teknik Direktör Keşmekeşi

Çok uzun bir süredir Süper Lig’de şampiyonluğa hasret olan Fenerbahçe, bu sezon hasreti dindirmek adına verdiği mücadelede yine başarılı olamadı ve şampiyonluğu fiilen Trabzonspor’a kaptırdı.

Sarı Lacivertli takımda bu durum Başkan Ali Koç dahil olmak üzere pek çok paydaşın sorgulanmasına neden olurken artık camia net bir şekilde kupa istediğini söylüyor. Sezonun ikinci yarısında takımın başına getirilen İsmail Kartal şu sıra kariyerinin en iyi dönemlerinden birini geçiriyor ve Fenerbahçe de son 6 maçtır kazanmaya devam ediyor ancak gelecek sezona hangi teknik adamla başlanacağı kestirilemiyor.

Zira basında yer alan haberlere göre Fenerbahçe’de hedef takımın başına elit seviyede bir teknik direktör getirmek. Bu konuda öne çıkan iki isimse Joachim Löw ve Jorge Jesus. Löw ile birçok görüşme gerçekleştiren Ali Koç’un Alman teknik adamla ortak bir noktada buluşamaması üzerine direksiyonu Jorge Jesus’a kırdığı ifade ediliyor.

Bununla birlikte Jesus ile de anlaşma sağlanamaması durumunda nasıl bir yol haritası izleneceği merak konusu. Takımın her hafta daha da iyiye giden performansı nedeniyle İsmail Kartal ile gelecek sezonda da devam edilmesini savunanların sayısının da her geçen gün arttığını ifade etmekte fayda var.

Portekiz Uçuşu

Bir yılan hikayesine dönen teknik direktör konusunu artık sonlandırmak isteyen Ali Koç, bu nedenle Jorge Jesus ile görüşme yapmayı planlıyor. Portekizli teknik direktörün ülkesine uçacak olan Koç, burada yapacağı görüşmede tecrübeli teknik adamla el sıkışmayı ve takımın gelecek sezondaki yeni teknik direktörünü duyurmayı hedefliyor.

67 yaşındaki tecrübeli teknik adam, kariyeri boyunca Benfica, Braga, Sporting Lizbon gibi ülkesinin takımlarını çalıştırmanın yanı sıra Brezilya temsilcisi Flamengo ve Katar temsilcisi Al-Hilal’de de görev yaptı.

Kariyerinde Benfica ile birçok kupa kaldıran Jesus, 2012/2013 sezonunda Portekiz temsilcisiyle birlikte UEFA Avrupa Ligi Final aşamasına kadar yükselmiş ancak bu müsabakada İngiliz devi Chelsea’ye mağlup olarak kupaya son aşamada veda etmek zorunda kalmıştı.

Oldukça elit bir teknik direktör olan Jesus ile alakalı olarak nasıl bir bütçe tasarlanacak ve bu kadar dar bir zaman içerisinde yeni bir yapılanma nasıl kurulacak bu soruların da cevaplanması gerektiği kesin görünüyor.