Fenerbahçe Yeni Sezon Formaları

Posted by

2022 23 futbol sezonunda giyilecek olan Fenerbahçe yeni sezon formaları görkemli bir lansmanla tanıtıldı. Formalar için çok farklı yorumlar yapıldı.

2022 23 futbol sezonu Süper Lig’deki her takım için büyük önem arz ediyor. Özellikle üç büyüklerin hepsi bu seneki şampiyonluğu daha fazla önemsiyor. Çünkü 29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlanacak ve 3 asırlık çınar da Cumhuriyet’in 100. yılında şampiyon olan takım olarak anılmak istiyor.

Cumhuriyetin 100. yılında oynanacak olan Süper Lig 2022 23 futbol sezonuna her yönüyle ekstra özen gösteren takımlar kurulacak kadrolar kadar formaları da önemsiyorlar. Bu doğrultu da Fenerbahçe adına Cumhuriyet’in 100. yılı için çok özel formalar tasarlandı.

Fenerbahçe Yeni Sezon Formaları

Fenerbahçe Yeni Sezon Formaları Nike Tarafından Üretildi

Bu özel sezonun formalarını dünya spor giyiminin dev markalarından biri olan Nike üretti. Uzun yıllardır Adidas ile çalışan Fenerbahçe bu sezon forma tedarikçisini değiştirdi. Nike’ın ürettiği formalar çok farklı tepkiler aldı. Formaları eleştirenler olduğu kadar çok beğenenler de var.

Bu sezona Jorge Jesus gibi kariyeri başarılarla dolu bir teknik direktör ile başlayan ve Jesus’un istekleri doğrultusunda iddialı bir kadro oluşturan Fenerbahçe, tarihinin en başarılı sezonlarından birini yaşamayı umuyor ve bu sebeple bu sezon formalarının da ayrıca hatırlanacağını düşünüyor. Bu doğrultuda Nike tarafından orijinal, özgün tasarımlarla hazırlanan formalardan ilki elbette ki klasik çubuklu forma.

Fenerbahçe’nin sürekli kullandığı bir forma olan çubuklu formada Nike çok da marjinal değişiklikler yapmamış ve sadece sarı lacivert çubukların arasında Fenerbahçe’nin alternatif rengi olan beyazı ince bir şerit olarak kullanmış. Bu forma gelenekçi taraftarlarca bazı eleştirilere maruz kalsa da yeniliğe biraz açık olanlarca çok beğenildi. Retro bir havası olmakla beraber modern görünümlü forma gelenekle yeniliği buluşturmayı başarmış.

İkinci forma olan lacivert damalı forma herkesin üzerinde hemfikir olduğu ve en beğenilen forma. Lacivertin açık ve koyu şeklinde kullanılarak büyük dama desenleri oluşturduğu forma yine lacivert şortla tamamlanıyor. Tozlukların da lacivert olmasıyla tek renk forma arayan taraftarların takımlarınınım üzerinde görmeyi isteyeceği türden bir kombin yaratılmış. Sarı lacivertli ekip 2022 23 futbol sezonunda bu lacivert formayı sıklıkla deplasmanlarda kullanacak.

Eleştiri Konusu Olan Kanarya Forma

Fenerbahçe yeni sezon formaları arasında en çok eleştirilen, üzerine en çok tartışmanın döndüğü forma ise alternatif forma olarak adlandırılan üçüncü forma oldu. Kanarya forma diye adlandırılan bu forma genelde eleştirilirken bazı taraftarlar ise nihayetinde bunun bir alternatif forma olduğunu ve alternatif formaların aykırı renkler, tasarımlar içermesinin normal olduğunu söyleyerek formayı savundular.

Üzerinde kanaryadan esinlenerek tüy desenleri bulunan forma rakip takım taraftarlarınca da sosyal medyada fazlasıyla konuşuldu. Bu şakaların da etkisiyle formanın Fenerbahçe taraftarlarınca daha sert şekilde eleştirildiği görüldü.