Fenerbahçe İsmail Kartal ile Yollarını Ayırmak Üzere

Posted by

Sarı lacivertli takım; 2021 – 2022 sezonunu ikinci sırada tamamlayarak taraftarlarını sevindirdi. Fenerbahçe; önümüzdeki sezon ülkemizi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil etmek adına üç ön eleme oynayacak. Başkan Ali Koç; taraftarların sekiz yıllık şampiyonluk hasretini dindirmek adına elinden geleni yapmaya karar verdi.

Fenerbahçe; Ocak ayından bu yana teknik direktör arıyor. Sarı lacivertli takımın son olarak Benfica’yı çalıştıran dünyaca ünlü teknik adam Jorge Jesus ile anlaşmak üzere olduğu söyleniyor. Jesus’un gelmesi halinde takımı uzun süredir çalıştıran İsmail Kartal ile yollar ayrılmış olacak.

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe Performansı Nasıldı?

Sezona Vitor Pereira ile başlayan Fenerbahçe; büyük umutlarla göreve getirdiği Portekizli teknik adam ile yollarını ilk yarının sonunda ayırdı. Ali Koç; takımın başına Alman teknik adam Joachim Löw’ü getirmek istedi. Fakat, Löw; sezon ortasında takım çalıştırmaya sıcak bakmadı. Çaresiz kalan Ali Koç; 2014 – 2015 sezonunda da takımı çalıştıran İsmail Kartal ile anlaştı.

Fenerbahçe taraftarları; İsmail Kartal’dan umutlu değillerdi. Fakat, tecrübeli antrenör; zirveden bir hayli uzak kalan Fenerbahçe’yi diriltti. İlk olarak, ikinci sıradaki Konyaspor’u geçti. Hatta, Trabzonspor’un yaşadığı üst üste puan kayıpları neticesinde camiayı şampiyonluk adına da ümitlendirdi.

Fenerbahçe; İsmail Kartal’ın takımın başına geçmesinin ardından Süper Lig’de toplam 18 maça çıktı. Bu maçların 12’sini kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Beş maçtan beraberlik ile ayrılırken yalnızca bir maçı kaybetti. 41 puan toplamayı başardı. Bunun yanı sıra, Türkiye Kupası’nda Kayserispor’a elendi. Fenerbahçe; UEFA Konferans Ligi’ndeki iki maçını da kaybederek bu organizasyona veda etti.

İsmail Kartal yönetiminde son derece başarılı bir performans sergileyen Fenerbahçe Süper Lig’i ikinci sırada tamamladı.

İsmail Kartal ile Devam Etmeme Kararı Doğru Mu?

Başkan Ali Koç; takımı şampiyon yapması adına iyi bir teknik adam ile çalışmayı kafaya koymuş durumda! Bu noktada, Jorge Jesus isminin öne çıktığını söyleyebiliriz. Portekizli teknik adam; yüzde 90 ihtimalle önümüzdeki sezon Fenerbahçe’nin başında olacak. Jorge Jesus’a yardımcıları ile beraber yıllık 7 milyon Euro ödenecek.

Ali Koç; Jorge Jesus’un riskli bir seçim olduğunun farkında! Portekizli teknik adam; uzun süre Portekiz’de çalıştıktan sonra Suudi Arabistan ve Brezilya’da da takım yönetti. Yaşından ve bilgi birikiminden dolayı inanılmaz bir tecrübeye sahip! Ancak, Türkiye’de yabancı bir teknik direktörün başarılı olması kolay değil! 2006 – 2007 sezonunda Fenerbahçe’yi çalıştıran Arthur Zico’nun şampiyonluk yaşayan son yabancı teknik adam olduğu hesap edildiğinde konu ile ilgili olarak fikir edinilebilir.

İsmail Kartal; Fenerbahçe için daha makul bir seçenek olarak duruyordu. 61 yaşındaki teknik adamın maaş ve transfer bütçesi talepleri oldukça düşüktü. Ancak, Ali Koç’un tek hedefi takımın 2022 – 2023 sezonunda şampiyon olması! Bu noktada, Kartal ile yolların ayrılması kararı anlayışla karşılanabilir.