Fenerbahçe Beko vs. Anadolu Efes

Posted by

Ülkemizin iki güzide basketbol takımı Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes bizlere yıllardır parkede nefis bir heyecan ve rekabet yaşattılar. İkili arasındaki rekabet başarıyı da her zaman beraberinde getirdi. Rekabet artık sezon öncesinden başlıyor.

Fenerbahçe Beko Cephesi

Ligde Anadolu Efes‘i final serisinde 3 1 yenerek şampiyonluğa uzanan, dahası bunun Anadolu Efes’in sahası Sinan Erdem Spor Salonu’nda aldığı galibiyetle başaran Fenerbahçe Beko, Avrupa’da istediğini bulamadığından şampiyonluğa rağmen revizyona gitmeyi tercih etti. İlk olarak kendisini şampiyonluğa ulaştıran koç Aleksander Djordjevic ile yollarını ayıran Fenerbahçe Beko, yerine daha önce EuroLeague’i iki kez kazanmış olan Yunan koç Dimitris Itoudis’i getirdi.

Oyuncu kadrosunda da değişikliğe giden Fenerbahçe geçen sezon ligin kalan yarısı için kadrosuna kattığı Markel Starks ile de yollarını ayırdığını duyurdu. Bu arada Markel Starks, ayrılığın hemen ardından Darüşşafaka ile sözleşme imzaladı.

Fenerbahçe Beko 1

Fenerbahçe Beko’da ayrılıklar Starks ile sınırlı kalmadı. Fenerbahçe Beko forması ile EuroLeague şampiyonluğu yaşayan Ahmet Düverioğlu ile de yollar ayrıldı. Resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada emekleri için Ahmet Düverioğlu’na teşekkür edildi ve gelecek kariyerinde başarılar dilendi. 2015 16 basketbol sezonunda Anadolu Efes forması giyen Türk uzun, 2016 yılında geldiği Fenerbahçe Beko’da tam 6 sezondur forma giyiyordu. Kariyerinde kazandığı bütün kupaları Fenerbahçe Beko formasıyla elde eden başarılı oyuncu, 1 EuroLeague, 3 Türkiye şampiyonluğu, 1 de Türkiye Kupası şampiyonluğu sevincini sarı lacivertli forma ile yaşamıştı. Fenerbahçe ayrıca Alman uzun Danilo Barthel ile de yollarını ayırdığını duyurdu.

Anadolu Efes Cephesi

Fenerbahçe’nin bu hızlı hamlelerine karşılık Anadolu Efes cephesinde de büyük gelişmeler yaşanmakta. Öncelikle Fenerbahçe’den farklı olarak Anadolu Efes koç Ergin Ataman ile yeni sezonda da yoluna devam edecek. Anadolu Efes ile üst üste 2. kez EuroLeague şampiyonluğunun yanı sıra bir de Türkiye Kupası’nın kazanan Ergin Ataman ise şampiyonluğun kaybedilmesinden hiç memnun değil. Üst üste gelen iki Avrupa zaferinin ardından takımda doymuşluk hissi uyandığını ve bu sebeple şampiyonluğun kaybedildiğini düşünen tecrübeli koç takım kadrosunda ciddi bir revizyona hazırlanıyor.

Tecrübeli pivot Bryant Dunston ile 1 sezon daha anlaşma sağlayan Anadolu Efes, 33 yaşındaki James Anderson ile yollarını ayırarak işe başladı. Üstün performansı ile NBA’in dikkatini çeken Vasilije Micic’in de takımdan ayrılma ihtimali olduğu konuşuluyor. Son iki sezonun EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes olurken Micic de iki defa üst üste MVP ödülüne layık görülmüştü.

Fenerbahçe Beko

Shane Larkin ile kesin olarak yola devam edecek olan ve Bryant Dunston ile de 1 yıl daha kontrat uzatan Anadolu Efes’te koç Ergin Ataman’ın yapacağı hamleler merakla bekleniyor. Söylenenlere göre kimsenin beklemediği sürpriz ayrılıkların olması yüksek ihtimal. Bununla birlikte üst üste iki sezon kazanılan Avrupa kupası ise bütçe olarak Anadolu Efes ve Ergin Ataman’ın elini bir hayli güçlendirmiş durumda. Dolayısıyla Efes’te gidecekler kadar gelecekler de merak konusu.