Feghouli Galatasaray’ı Fifa’ya Şikayet Etti

Posted by

Sezona yaptığı iyi giriş ve toplanan 16 puan lider Adana Demirspor’un hemen arkasında 2. sırada bulunan Galatasaray’da her şey güllük gülistanlık devam ederken hiç beklenmeyen yerden olumsuz bir haber geldi. Bu yaz sözleşmesi sona eren takımın eski oyuncusu Sofiane Feghouli, Galatasaray’ı Fifa’ya şikayet etti.

Sözleşmesi Burak Elmas Döneminde Sona Ermişti

Geçtiğimiz yıl yaşanan kötü gidişin ardından Galatasaray kadroda köklü bir değişime gitmişti. Erken seçim kararı alınan Galatasaray’da başkan Burak Elmas görevinden ayrılıp yapılacak seçime girmeme kararı almıştı. Haziran ayında Galatasaray Lisesinde gerçekleşen seçimde en çok oyu Dursun Özbek aldı ve Galatasaray’da ikinci kez başkanlık görevine getirildi.

Dursun Özbek’in göreve gelmesiyle ikinci başkan Erden Timur önderliğinde kadroda ciddi bir değişim yaşandı. Burak Elmas döneminde sözleşmesi eren hiçbir oyuncu ile sözleşme yenilenmedi. Bu isimlerden biri de Sofiane Feghouli idi.

Feghouli, Galatasaray forması ile geçirdiği 5 sezonda 138 karşılaşmaya çıkan oyuncu 30 gol atıp 31 asistlik performans sergilemişti. Ayrıca bu 5 yılda yaşanan 2 şampiyonlukta da kritik görev alan oyuncu, sözleşmesinin uzatılmamasının ardından serbest oyuncu kategorisine düştü ve kendisine henüz bir takım bulamadı.

Dursun Özbek Şok Oldu

Sofiane Feghouli, bir önceki yönetim döneminden biriken borçları nedeniyle avukatı aracılığı ile eski kulübü Galatasaray’ı Fifa’ya şikayet etti ve dava açtı. Dava celbi eline ulaşan başkan Dursun Özbek ise adeta şoka uğradı. Durumdan haberi olmayan başkan hemen kulüp avukatlarını toplayarak durumu görüştü.

Feghouli’nin dava açmasına neden olan şartlar da belli oldu. Cezayirli oyuncunun oldukça büyük bir miktar maaş alacağı bulunuyor. Burak Elmas döneminde geciktirilen maaşlarını hala alamayan Feghouli’nin davayı açmasındaki temel nokta bu oldu. Maaşın yanında alacağı bonus ödemeleri de bulunan Feghouli, dava kapsamında bu bedeli de eski kulübü Galatasaray’dan talep etti. Ayrıca Sofiane Feghouli ev kirasını da istiyor. Sözleşmesinde kira bedelinin kulübü Galatasaray tarafından karşılanacağına dair madde bulunan Cezayirli oyuncu bu bedeli de almak istiyor. Feghouli ile avukatları ayrıca dava dosyasına gecikmeden dolayı yüzde 10’luk bir gecikme faizi de işletmek istiyor. Tüm bunları dava kapsamına koyan Feghouli, Galatasaray ile mahkeme önünde hesaplaşacacak.

Sofiane Feghouli’nin Galatasary’a açtığı tazminat davasının toplamda 1 milyon 600 bin Euro’luk değerinin olduğu ortaya çıktı. Bu bedel Türk Lirasına vurulduğunda 28 milyon 500 bin Tl civarına denk geliyor.

Sezona iyi başlayan Galatasaray’da ise açılan bu dava tatları oldukça kaçırdı. Bu davadan kurtulmanın yollarını arayan Galatasaray’da yönetim bir çıkış bulmak için avukatlarla devamlı görüşme halinde bulunuyor. Başkan Dursun Özbek ve ikinci başkan Erden Timur, karşı taraf ve avukatlarıyla uzlaşma yoluna gitmek istiyor. Feghouli cephesi buna onay vermezse olay mahkeme önünde sonuçlanacak.