Fatih Karagümrük – Kasımpaşa Maçı Değerlendirmesi

Posted by

Spor Toto Süper Lig’in 32.haftasında Fatih Karagümrük, Kasımpaşa’yı konuk etti. İlk yarıyı 2 farklı önde kapatan Karagümrük, Kasımpaşa’nın geri dönüşüne izin vermedi ve sahadan  3-2 galip ayrıldı. Puanını 46’ya çıkaran Karagümrük 9.sıraya yükselirken, Kasımpaşa’nın 4 maçlık galibiyet serisi son buldu. Lacivert beyazlılar haftayı 41 puanla tamamladı.

Karagümrük ve Kasımpaşa’nın Başlangıç Planları

Her iki takımda karşılaşmaya beklenen ilk 11’lerle çıkarken, oyun yapılarında da farklılık yaşanmadı. Son dönemde benimsedikleri oyun karakterlerini ilk 20 dakikada gösterdiler. Kasımpaşa son haftalarda üst üste aldığı galibiyetleri, fiziksel güce dayanan, yüksek enerjili ve önde baskıyla kazandığı toplarda sonuç aldığı oyununu Karagümrük maçının başlangıcında da gösterdi. Fatih Karagümrük ise rakibinin agresif önde presi karşısında son haftalardaki güçlü kontra atak oyununu sergiledi.

Zaman zaman geriden oyun kurarken Biglia’ya yapılan baskılarda rakip yarı sahaya geçmekte zorlanan Kırmızı siyahlı ekip, ilk 20 dakikalık bölümde oyun olarak rakibine teslim oldu. Kısa mesafeli toplarla presi aşamayınca, baskıyı Pesic’e atılan uzun toplarla kırmaya çalıştı ancak hücum geçişlerinde süreklilik sağlayamadı. Bu da Kasımpaşa presinin daha da efektif olmasına sebep oldu.

Lacivert beyazlılar maça kağıt üzerinde  4-4-1-1 formasyonunda başladı. Forvet arkası gözüken Umut Bozok, önde preste ve rakip karşılamada sık sık Muleka’nın yanında konumlandı. Bu sebeple Umut Muleka hattı Biglia ile olan pas bağlantılarını başarılı bir şekilde kapattı ve Lacivert beyazlılar başarılı pres setleriyle rakibine üstünlük kurdu.

Pesic’in İki Aksiyonu ve Gelen Goller

fatih karagümrük

Buna karşılık olarak Volkan Demirel’in hamlesi Jimmy Durmaz ve Adnan’ı Biglia’nın yanında konumlandırarak hem geriden oyun kurarken hemde prese karşılık Umut ve Muleka İkilisine sayısal üstünlük kurmayı hedefledi ve başarılı da oldu. Pesic’in derinde topla buluşmaları Karagümrük’ün Kasımpaşa presini kırmasını sağladı.

Pesic’in oyun katkısı sonucunda skorda beraberinde geldi. Orta alanda kapılan top sonrasında Pesic ilk derine geldiğinde Adnan’a golü hazırladı. ikinci golde de hücumu kendisi başlattı ve kendisi bitirdi.  Pesic’in orta sahaya gelip başlattığı iki önemli aksiyon,  Karagümrük’ü skor olarak rahatlattı.

İlk yarıyı 2 farkla kapatan kırmızı siyahlılar, ikinci yarıda kontrol atak oyununa uygun zemini hazırlamasına rağmen Kasımpaşa oyun üstünlüğünü alan taraf oldu. Karagümrük ikinci yarıda sanki tamamen hücumu kafasından silmiş gibiydi. İkinci  yarıya önde pres ile başlayan Kasımpaşa bu fırsatı iyi değerlendirdi.

Travnik’in ikinci yarıda oyuna girişi Kasımpaşa’nın hücum yönünden birçok açıdan rahatlamasını sağlarken, oyun üstünlüğü Kasımpaşa’ya geçti. Rakip yarı sahada kurulan baskı sonucunda duran top şansları geldi ve Tarkan Serbest farkı 1’e indirdi.

Karagümrük ikinci yarıda bulduğu ilk kontra şansını gole çevirince Kasımpaşa’nın direnci biraz azaldı. Son bölümde tüm riskleri aldığı dakikalarda farkı 1’e indirse de Karagümrük 3-2’lik skorla galip geldi.