Eski MHK Başkanından Açıklamalar

Posted by

Eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, katıldığı Radyo Programında gündeme dair bazı açıklamalarda bulundu. Katar’da devam eden 2022 Dünya Kupası’ndaki hakemlerin performansından Türkiye ile Çekya arasında oynanan hazırlık karşılaşmasında aktif hakemlik görevini sonlandırarak jübile töreni düzenleyen Cüneyt Çakır’a ve gündemi son zamanlarda epey meşgul eden yabancı VAR hakemi konularına dair açıklamalar yaptı.

Merkez Hakemi Kurulu eski başkanlarından Yusuf Namoğlu, konuk olduğu bir Radyo Programında, Cüneyt Çakır’ın kolay yetişmediğini, Cüneyt Çakır’ın geldiğ seviyenin ülkenin çok üstünde bir seviye olduğunu, tecrübeli eski hakemin ilk kez kendi döneminde UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi turnuvalarında görev aldığını dile getirdi. Çakır’ın iki dönem de Dünya Kupası’na giderek çok iyi önemli bir hakem olduğunu ifade eden Namoğlu, Cüneyt Çakır ve bazı hakemlerin geçtiğimiz sezon içerisinde anlamlandıramadığı bir şekilde sezon devam ederken operasyon kurbanı olduklarını belirtti.

Cüneyt Çakır ve ekibinin hedefinin 2022 Dünya Kupası’na gidip orada görev aldıktan sonra hakemlik kariyerlerini noktalamak olduğunu belirten Eski MHK Başkanı, Cüneyt Çakır ve ekibinin bir bütün olduklarını, vedada da bir bütün oluşturmaları gerektiğini, bu noktada MHK ve TFF’nin bir adım atması gerektiğini dile getirerek bu konuda Cüneyt Çakır’ı eleştirdiğini, Tarık Ongun ile Bahattin Duran ile birlikte jübile yapması gerektiğini belirtti.

“Yabancı VAR Getirmek Çok Zor”

Son zamanlarda gündemi bir hayli meşgul eden yabancı VAR hakemi konusuna da değinen Namoğlu, şu anda VAR hakem kadrosunun dar olmasının en belirgin hatasının Süper Lig’de maç yönetemeyen hakemlerin VAR hakemi olarak görev görevlendirilmesi olduğunu ifade etti. Sezon öncesi VAR hakemi kadrosunun artırılmasının mümkün olduğunu ancak artırılmadığını, yabancı VAR hakem konusunun tartışıldığını ancak Türk hakemlerinin en büyük eksikliğinin lisan problemi olduğunu, sahada görev yapan hakemlerin yabancı hakemlerle anlaşmalarının mümkün olmadığını ifade etti.

Sözlerine devam eden Namoğlu, İngilizce bilen hakem sayısının çok az olduğunu, bu durumun büyük bir problem olduğunu ve bu yüzden yabancı VAR getirmenin çok zor olduğunu belirtti. TFF Başkanı’nın her şeye karıştığını ancak bu işleri bilmediğini belirten NAmoğlu, lisan olmadığı sürece bu projenin tutmayacağını dile getirdi.

“Türk Hakemlerinde Hemen Maç Bitsin De Kurtulalım Mantığı Var”

Dünya Kupası’ndaki hakemlerin şu ana kadar çok iyi bir performans ortaya koyduğunu dile getiren Namoğlu, Dünya Kupası’nda uzatma dakikalarının da uzatmalarının oynandığını gördüğünü, daha önce bu durumu Pierluigi Collina ve Michel Platini’nin istediğini, ülkemizde ise Fatih Terim, A Milli Takımlar’da görev alırken topun sahada kalma süresi ve uzatmaların artması gerektiğini söylediğini, fakat bizim ülkemizde hakemlerde hemen maçı bitireyim, kurtulayım mantığı olduğunu, kendi döneminde bunun için çok mücadele ettiğini ancak başarılı olamadığını ifade etti.