Emre Sakçı Dünya Rekortmeni

Posted by

Fenerbahçe’nin milli yüzücüsü, yüzme dünyasının son zamanlardaki en büyük yeteneklerinden birisi olarak gösterilen Emre Sakçı, 50 Metre Kurbağalama Stilinde yakaladığı 24.95’lik dereceyle Dünya Rekoru kırmayı başardı.

Son zamanlarda üst üste rekorlar kıran ve Türkiye Şehitkâmil Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç – Açık Yaş ve Yıldızlar Bireysel Yüzme Şampiyonası’nda da bu rekorlarına Dünya Rekoru ekleyen Emre Sakçı, profesyonel yaşamı ve çalışkanlığıyla diğer genç sporculara örnek olacak nitelikte bir sporcu.

Emre Haksızlığın Hakkından Geldi

2021 yılının kapanış mücadelesi olarak görülen Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası’nda, Türkiye Şehitkâmil Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç – Açık Yaş ve Yıldızlar Bireysel Yüzme Şampiyonası’nda kırdığı rekoru kırmak için yarışan Emre Sakçı, 50 metrede kurbağalamanın favorisi olmasına rağmen diskalifiye edildiği için bu rekoru kırmak için bir süre daha beklemek zorunda kaldı. Su altı kamerasının kullanıldığı, “Dolphin Vuruş” olarak nitelendirilen dokunuş ile ilgili uluslararası standartların getirilmediği bir ortamda hakemlerin kararları Emre Sakçı’yı daha fazla hırslandırdı ve daha fazla mücadele etme isteğini doğurdu.

Emre Sakçı, işte böyle bir olaydan sadece 1 hafta sonra Türkiye Şehitkâmil Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç – Açık Yaş ve Yıldızlar Bireysel Yüzme Şampiyonası’nda başladığı yarışta 24.95’lik rekoruyla birlikte Dünya Rekortmeni olurken, kendisine daima inanan ve uzun bir zamandan bu yana çalıştırıcılığını yapan Türker Oktay’ı da gururlandırdı.

Emre Sakçı’nın Kariyeri Örnek Alınmalı

Fenerbahçe’nin Milli yüzücüsü Emre Sakçı, gerçekten örnek alınması gereken ve diğer sporculara da gösterilmesi gereken bir çalışma disiplinine sahip. Uykusuna ve beslenmesine çok dikkat gösterdiğini verdiği demeçlerde belirten Emre Sakçı aynı zaman da antrenman düzeninden ve okulundan da feragat etmiyor. Düzenli hayatının ve çalışmanın faydalarını hem Avrupa hem de Dünya çapında üst üste kırdığı rekorlarla birlikte gören Emre Sakçı’nın bu yükselişinde hiç şüphesiz antrenörü Türker Oktay’ın büyük payı var. Emre’nin yaşadığı İzmir’de 50 metre havuz olmadığı için Antalya’ya gidip gelip antrenman yaptığı ve bu nedenle antrenman öncesi ve sonrası daha fazla yorulduğunu da söylemek gerek. Çok uzun zamandan bu ana Emre Sakçı’yı çalıştıran ve onu Fenerbahçe’nin de yüzücüsü yapan Türker Oktay, sporcusuna aşıladığı inanç ve güvenle birlikte onun daha iyi bir yüzücü olmasını sağlıyor.

Oyuncusunun daima bir diğer yarışmaya hazırlanmasını sağlayan ve durmadan yeni meydan okumalarla onu motive tutan Türker Oktay da tıpkı Emre Sakçı gibi örnek alınması gereken bir çalıştırıcı. Dünya rekorları, Avrupa rekorları tek başına bir ismin karşına yazılıyor olsa da arkada çok büyük ekiplerin olduğu her zaman bilinmesi gereken bir gerçek. 12 yıldır kırılamayan rekoru kırarak Türkiye’yi ve Fenerbahçe’yi gururlandıran Emre Sakçı, aynı zamanda 50 Metre Kurbağalama kulvarında 25 saniyenin altına düşen ilk ve tek sporcu olmayı başararak büyük bir unvanın adına altını yazdırdı. Artık beklenti, Emre’nin kendi rekorunu daha da iyi seviyelere çekmesi olacak.