Dünya Kupası’nda Alkol Serbest Oluyor

Posted by

FIFA Dünya Kupası, 1930’dan bu yana ilk defa kış sezonunda gerçekleştirilecek. 2018’de 21’incisi Rusya’da düzenlenen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği üyesi ülkelerin erkek milli takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvası uzun süre yaz sezonunda gerçekleşmişti.

Katar Devleti’nin sponsorluk destekleriyle birlikte ikna edilen FIFA organizasyonunun ev sahipliğini kapacak olan ülke Katar oldu. Ülkenin yaz aylarında en az 40 derecelik sıcaklık ortalamasına sahip olması sebebi ile yazın yapılmayacak olan futbol turnuvası, 21 Kasım-18 Aralık 2022 arasında yapılacak.

Dünya Kupası’nın bu tarihler arasında yapılacak olması birçok ülke liginin olması gerektiğinden daha erken başlamasına sebep olacak. Turnuvanın Katar’da düzenlemesiyle alakalı ülke liglerinin normal fikstürünü değiştirmesinin yanında başka bir problem daha mevcut. Son aylarca sıkça gündem de olan bu problem Katar’da alkol içmenin yasak olmasıydı.

2021 yılında sadece yüksek para veren seyircilerin alkol kullanmasına izin veren Katar yetkilileri Nuh demiş peygamber dememişti. Ancak Katar hükümet yetkilileri ile görüşmeler sonucunda FIFA, istediği alkol yasağının kaldırılmasını kısmen de olsa elde etmiş gibi görünüyor.

Çok Para Verenlere Alkol Serbestti

2021 yılında yapılan açıklamalarda, halka açık yerlerde alkol tüketmenin yasak olduğu Katar’da yapılacak olan 2022 Dünya Kupası sırasında stadyumlarda içki servisi yapılacağı ama sadece premium ağırlama paketi alanlara bu servisin yapılacağı açıklanmıştı.

Premium paketleri satma yetkisi verilen MATCH Hospitality isimli şirketin yaptığı tanıtım toplantısında Katar Devleti’nin ülkedeki sıkı yasağı özel misafirleri için esneteceği anlaşıldı. 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da yapılacağının belli olduğu 2010 yılından bu yana organizatörler sık sık turnuva sırasında futbolseverlerin alkollü içki tüketip tüketemeyecekleri sorusuyla karşı karşıya kalmıştı.

MATCH Hospitality Yönetim Kurulu Başkanı Jaime Byrom, stadyumlarda misafirlerine içki servisi yapabileceklerini umduğunu belirtti. Fakat maçları standart biletlerle izlemeyi planlayan futbolseverlerin stadyumlarda alkollü içki tüketip tüketemeyecekleri ile ilgili henüz bir karar açıklanmış değildi.

Katar’da normal koşullarda sadece sınırlı sayıda ve lüks oteller içerisinde bulunan restoran ve barlarda içki servisi yapılıyor. Ülkede devlet tarafından kontrol edilen ve içki tüketme izni bulunan kişilere satış yapan sadece bir alkollü içki mağazası bulunuyor. Halihazırdaki kanunlara göre dünya kupasını izlemek gibi ülkeye geçici süreliğine gelenlerin bu dükkandan alışveriş yapması yasak olacaktı.

FIFA, Katar’ı İkna Etti Sayılır

Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nın sponsorlarından olan alkollü bir içecek firması, turnuvada alkollü içecek satışı yapılmasına kısmen izin alabildi.

İslami kurallara göre yönetilen ve alkol tüketiminin yasak olduğu Katar’da, yalnızca otellerin bar ve restoranlarında içki satılabiliyor. Ayrıca bir adet dükkandan belli başlı insanlar alkol satın alabiliyor. Bahsi geçen bu insanlar sadece 21 yaş üzerindeki Katar’da ikameti bulunan yabancılar.

FIFA’nın sponsorlarından birisi olan bira firması, FIFA’nın Katar hükümet yetkilileri ile uzun aylar boyunca yaptığı görüşmeler sonucunda stadyumlarda bira içilmesine şartlı izin alabildi. Alınan bilgiler doğrultusunda bira içilmesine onay verdiği söylenen Katarlı yetkililer, bu iznin hangi saatler arasında olacağı konusunda bir karar henüz açıklamadı. Ancak turnuvada alkol satışına, büyük ihtimalle 16:00-22:00 saatleri arasında izin verileceği belirtiliyor.