DÜNYA KUPA’SI EŞLEŞMELERİ BELLİ OLDU

Posted by

Katar’da önümüzdeki ay meydana getirilecek olan 2020 FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda eşleşmeler belli oldu. İsviçre’nin Zürih kentindeki FIFA Genel Merkezi’nde meydana gelen kura sonucunda, 2.  tur mücadelelerinde El-Duhail ile El Ehli, Tigres ile Ulsan Hyundai eşleşti.

Tigres-Ulsan Hyundai karşılaşmalarından galip gelen yarı final müsabakasında Libertadores Kupası şampiyonuyla, El-Duhail-El Ehli karşılaşmasından zaferle ayrılan da Alman devi Bayern Münih ile karşı karşıya gelecek.

Turnuvada 2. tur karşılaşmaları 4 Şubat 2021, beşincilik ve yarı final müsabakaları 7 Şubat 2021 – 8 Şubat 2021, üçüncülük ve final karşılaşması ise 11 Şubat 2021 tarihinde oynanacak. Palmeiras ve Santos içinde 30 Ocak’ta oynanacak Libertadores Kupası finali, 6 takımlı turnuvaya katılacak son kadrosu belirleyecek.

2020 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle 1-11 Şubat 2021 tarihlerine ertelenmişti. Auckland City’nin turnuvadan çekilmesiyle ev sahibi El-Duhail direkt 2. tura yükselmiş ve organizasyonun açılış maçı 4 Şubat’a alınmıştı.

PANDEMİ NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

2020 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, Katar’da düzenlenecek olan 17. FIFA Kulüpler Dünya Kupası turnuvasıdır. 2019-20 sezonunda, altı kıtasal futbol konfederasyonunun en üst düzen turnuvalarını şampiyon olarak tamamlayan ekipler ile ev sahibi ülkenin en üst düzen futbol ligini birincilikle bitiren takımın katılımıyla 1 – 11 Şubat tarihleri içinde gerçekleştirecektir.

Aralık ayında düzenlenmesi planlanan organizasyon COVID-19 pandemisi sebebiyle 2021 senesine ertelendi. 2020 AFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu aralık ortasında, 2020 Copa Libertadores şampiyonu 2021 Ocak ayında belli olacağından ötürü, turnuva tarihinin ertelenmesine niçin oldu.

KUPANIN TARİHİ

İlk FIFA Kulüpler Dünya Kupası 2000 yılının ocak ayında Brezilya’da gerçekleşti. Buna paralel olarak 1960 yılından beri düzenlenen, Güney ABD’deki Libertadores Kupası şampiyonu ve Avrupa’daki UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonunun içinde oynanan tek maçlı Kıtalararası Kupa devam etmekteydi.

2005 senesinde Kıtalararası Kupa ile FIFA Kulüpler Dünya Kupası, FIFA Kulüpler Dünya Kupası ismi altında birleştirildi. Turnuva kazanını resmi olarak, Dünya Şampiyonu olarak kabul edilir. Turnuva, 2001 ile 2004 içinde başta International Sport and Leisure anlaşamaması ve muhtelif sebeplerden ötürü düzenlenmedi.

2005 Kulüpler Dünya Kupasıyla beraber her yıl düzenlendi ve Brezilya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ile Fas ev sahipliğini üstlendi. FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nın itibari, futbol dünyasının değişik yerlerinde fazlaca değişik algılanıyor; Avrupa’nın çoğunda alaka çekmesine çalışırken, Brezilya ve Arjantin’de hararetli tartışmaların hedefi durumundadır.

2018 senesine kadar, ortalama iki hafta devam eden ve tek maçlı eliminasyon sistemi uygulanan turnuvaya yılın AFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Afrika Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Kuzey ABD’de düzenlenen CONCACAF Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Güney ABD’de düzenlenen Copa Libertadores, Okyanus kıtası organizasyonu OFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve ev sahibin ülkenin mahalli lig şampiyonu olmak suretiyle yedi ekip katılmaktadır.

İlk turda OFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile ev sahibinin mahalli lig şampiyonu Play-Off oynar ve kazanan çeyrek finale yükselir. Asya, Afrika ve Kuzey ABD şampiyonları doğrudan olarak çeyrek finale, Avrupa ve Güney ABD şampiyonları ise doğrudan yarı finalden katılır.

15 Mart 2019 tarihinde FIFA, yeni formatı ve takvimi onayladı. 31 Mayıs ile 8 Haziran’daki 2022 Dünya Kupası Elemeleri ve 2021 UEFA Uluslar Ligi Finalleri’nden sonrasında FIFA Kulüpler Dünya Kupası 17 Haziran ile 7 Temmuz içinde gerçekleştirecek ve turnuvanın genişletilmesi 2021 yılında gerçekleştirecek.

Real Madrid, dört defa kupayı kazanarak en başarıya ulaşmış takımdır. Son şampiyon Real Madrid, turnuvayı üst üste üç kez turnuvaya kazanarak, bunu başaran ilk ekip olmuştur.