Diego Armando Maradona İsmi Stada Verildi

Posted by

25 Kasım 2020 tarihinde hayatını kaybeden Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona’nın ismi Napoli Stadı’na verildi. İkonik Napoli stadı’nın adı “Diego Armando Maradona” olarak değiştirildi.

Ölümünün ardından Maradona’nın çok sevildi Napoli kentinde binlerce taratar bir araya gelmiş ve kendisi anmıştı. Ölümünün üzerine hala soruşturmalar ve davalar devam eden efsane futbolcu Diego Maradona’nın sevenleri ve taraftarları onu yalnız bırakmıyor.

San Paolo Stadı önünde toplanan taraftarlar daha sonra stadın adının Diego Armando Maradona olarak değiştirilmesi konusunda büyük baskı uyguladı.

Stadın belirli yerlerine yıldız futbolcunun ismini yazan taraftarların ısrarları sonucunda Napoli Belediyesi stadın adını efsane futbolcunun ismi ile değiştirmiştir.

Stadın yeni ismi “Diego Armando Maradona” olmuştur.

Yeni Adı ile Diego Armando Maradona Stadı

Arjantinli futbol efsanesi geçtiğimiz günlerde 25 Kasım 2020 tarihinde hayatını kaybetmişti.

Futbol Efsanesi Diego Armando Maradona’nın ölümünün ardından Napoli Belediyesinin yapmış olduğu yazılı açıklama ile birlikte;

Napoli Belediye Başkanı Luigi De Magistris’in önerisiyle belediye yönetimi San Paolo Stadı’nın adını Diego Armando Maradona olarak değiştirilmesini onayladı.

Yapılan açıklamada, “Napoli, Maradona‘yı muazzam yeteneği ve ruhuyla 7 yıl boyunca Napoli’ye 2 lig şampiyonluğu ve diğer prestijli kupaları kazandıran tüm zamanların en büyük futbolcu olarak hatırlıyor.” İfadeleri kullanıldı.

Bir Futbol Efsanesi

Diego Armando Maradona, 1984-1991 yılları arasında Napoli forması giymiş ve Napoli’nin 2 Serie A şampiyonluğu, 1 İtalya Kupası, 1 İtalya Süper Kupası ve 1 UEFA Kupası zaferi yaşamasında büyük rol oynamıştı.

Napoli Belediyesi, 2017 yılında yıldız futbolcu Maradona’ya fahri vatandaşlık da vermişti.

Özel hayatı ile devamlı olarak gündeme gelen yıldız futbolcunun bir dönem yaşamış olduğu uyuşturucu madde krizi gibi haberler onun ölümünde soru işareti bırakmıştı.

Fakat yapılan otopsi sonuçlarına göre Arjantinli efsane futbolcunun kalp krizi nedeni ile hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Kalp krizi sebebiyle 26 Kasım’da ülkesi Arjantin’de vefat eden Diego Armando Maradona’nın ardından çok sevildiği Napoli kentinde binlerce taraftar, kendisini anmak üzere San Paolo Stadı önünde toplanmıştı.

Napoliler, stada da Maradona isminin verilmesini talep etmiş bazı taraftarlar da stadın korkuluklarına “Diego Armando Maradona Stadı’dır” levhası asmıştı.