Covid – 19 Gölgesinde Süper Lig

Posted by

Korona Virüs Pandemisi Çerçevesinde Alınan Önlemler Eşliğinde Süper Lig’de 2020 Yılı Tamamlandı

11 Mart 2020… Ülkemizde ilk korona virüs (covid-19) vakasının görüldüğü gün olmuştu. Kısa süre içerisinde tüm ülke genelinde alınan sıkı tedbirler pek tabi ki futbolda da aynı şekilde seyretmişti.

2020 yılına damgasını vuran olay olan korona virüs salgını gölgesinde yıl boyunca tüm ülkeyi derinden sarsan salgının Süper Lig’imize etkisi neler oldu? Korona virüs salgını çerçevesinde alınan sıkı tedbirlerle bir süre ara verilen futbol maratonumuz tamamlandı.

Sayılarla Pandemi Ligi

Takımlarını her durumda destekleyen vefakar taraftarlar, 2019 – 2020 sezonunun 24’üncü haftasında çok özleyecekleri tribünleri belki de uzun süre ayrı kalacaklarını bilmeden son kez doldurmuş ve takımlarını son kez 90 dakika boyunca desteklemişlerdi.

25’inci haftadan itibaren ise korona virüs önlemler çerçevesinde gerçekleştirilen Süper Lig’de takımlar Haziran 2020’den bu yana taraftarlarına, taraftarlar ise o çok özledikleri tribünlerine hasret kaldı.

Lig Tamamlanmadan Tamamlanan Sözleşmeler!

Korona virüsün yarattığı ön görülemeyen kaos ortamında birçok önemli futbolcunun sözleşmesi haziran ayında bitti. Peki, bu biten sözleşmeler takımlar için ne anlama geldi?

Haziran ayında tamamlanması planlanan Süper Lig korona virüsün ülkemize Mart ayında gelmesi ile birlikte iki ay tatil edilmişti ve Haziran 2020’de kaldığı yerden devam eden 2019 – 2020 sezonunda sözleşmesi biten birçok oyuncu takımını 34 haftalık maratonda yarı yolda bıraktı.

Beşiktaş’da belki de son zamanların en kötü transferi olan Loris Karius takımdan ayrıldı, siyah beyazlı ekipte bir ayrılık da sözleşmesi biten Pedro Rebocho oldu. 2019 – 2020 sezonu tamamlanmadan takımlarından ayrılan bazı isimler ise Henry Onyekuru, Yuto Nagatomo ve Mariano (Galatasaray), Mauricio Isla ve Max Kruse (Fenerbahçe), John Obi Mikel (Trabzonspor), Olarenwaju Kayode ve Patrick Twumasi (Gaziantep FK) oldu.

Pandemi Sürecinde En Fazla Puan Toplayan Takım Beşiktaş Oldu

Süper Lig’de korona virüs pandemisi çerçevesinde uygulanan sıkı tedbirlerle gerçekleştirilen maçlarda en çok puanı toplayan takım rakip kaleleri 48 kez havalandıran ve 46 puan toplayan Beşiktaş oldu.

Siyah beyazlı ekibi sırasıyla Aytemiz Alanyaspor (41 puan), Gaziantep FK (41 puan), Fenerbahçe (39 puan) ve Galatasaray (35 puan) takip ettiler.