Çok Bekledi Ama Başardı: Steven Gerrard

Posted by

Steven Gerrard’dan sonra İskoçya’da ligde kartlar yeniden dağıtıldı. Rangers’ın şampiyonluk hasreti Celtic karşılaşmasından alınan galibiyetten sonra sona erdi. Rangers’da 3 yıllık teknik kaptanlık sonrasında Gerrard takımını şampiyon yapmayı başardı.

Geçen sene eleştirilerin odağında olan hatta hakkında istifa için kampanyalar düzenlenen Gerrard bu şampiyonluktan sonra rüştünü ispatlamayı başardı.

2018 yılında göreve başlayan 38 yaşındaki teknik direktör Gerrard aktif futbolu bıraktıktan bir buçuk sene sonra Gerrard’ın başına geçmişti. Teknik kaptanlığının baharında olan Gerrard için Rangers’ın ilk zamanları bir hayli tartışmalı ve zorlu geçti.

İlk İki Deneme Başarısız

2012 yılında Rangers için kıyamet gibi geçti. Ekonomik krize dayanamayan Rangers ekibi 3. lige düşürülmüştü. 4 sezon boyunca alt ligde mücadele gösteren ekip yönetim kurulu kararı ile ismini ve yönetim şeklini değiştirmişti. 4 sezon alt liglerde mücadele eden Rangers azimli bir çalışma ile tekrardan kendine Premier Lig’de yer bulabildi. Bu sefer de Rangers’ın karşısına şampiyonluğu sıkı sıkıya tutan Celtics çıktı.

Rangers ekibi Premier Lig’de Gerrard’ın azmi ve teknik becerisi sayesinde isminden söz ettirmeye başlamıştı. Bu süreçte alınan galibiyetler ve gösterilen üstün performanslar sonrasında teknik kaptan Gerrard hem camianın hem yönetimin takdirini kazanmayı başardı.

Rangers’ın başına geçtiği sezon Gerrard ilk 12 maçında mağlubiyet yaşamadı. 13. karşılaşmasında ise şampiyonluğa gözlerini diken Celtics ile karşılaşan Rangers Gerrard kaptanlığında ilk mağlubiyetini almış oldu. Sezon sonuna doğru da şampiyonluktan düşen Rangers, Gerrard kaptanlığında yine şampiyonluğa hasret kaldı.

Ümit Kesildi Gerrard İstifa Denildi

İlk sene Rangers kaptanlığında Gerrard istenilen hedeflere ulaşmayı beceremedi. Her ne kadar takımın performansı beklentilerin üzerinde de olsa şampiyonluk yolunda başarısız olundu. İkinci sene de Rangers ekibinin başında kalan Gerrard sezona bir önceki sene gibi başladı. İlk yenilgiyi yine Celtics’e karşı alan Gerrard için eleştiriler başladı. Hatta bu süreçten sonra Gerrard’ın istifa etmesi için imza kampanyaları bile düzenlendi.

2020-2021 sezonunun bitimine 6 hafta kala ise Gerrard yönetiminde Rangers şampiyonluğa göz kırptı. Celtic ile puan farkını 20’ye çıkartan Rangers için 2020-21 sezonunda şampiyonluk artık sadece zamandan ibaretti. 3 senelik uzun bir maratonun ardından Rangers’ın başında Gerrard beklenilen şampiyonluğa kavuşmuş oldu.