Chelsea Savunmasının Sırrı

Posted by

2019 – 2020 sezonunda Chelsea, İngiltere Premier Lig’i 4. sırada tamamlama başarısı göstermişti. Geçen sezon Premier Lig’de oynadığı 38 maçtan 20 galibiyet, 6 beraberlik ve 12 mağlubiyet ile 66 puan toplamayı başarmışlardı.

Oynadıkları bu 38 maçta 69 gol atan Chelsea, kalesinde toplam 54 gol gördü. Bu performans ile geçen sezon Premier Lig’i ilk 10 sırada bitiren takımlar arasında en çok gol yeme istatistiği Chelsea’ye aitti.

2020 – 2021 sezonunda ise ingiltere Premier Lig’de 11 maça çıkan Chelsea, 6 galibiyet, 4 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldı.

Bu 11 maçta 25 gol atarken kalesinde 11 gol gördü. Bu sezon Premier Lig’de 12. hafta itibariyle ilk 10 sırada bulunan takımlar arasında lider Tottenham’dan sonra en az gol yiyen takım oldu.

Geçen sezona göre çok daha az gol yeme başarısı gösteren Chelsea’nin, bu sezon savunmadi birçok hataya çözüm bulmuş gibi gözüküyor.

Bu durumun olum anlamda gerçekleşmesinde şüphesiz hem savunma oyuncularının hem de teknik direktör Franc Lampard’ın etkisi büyük.

Fakat, bunların yanında bir isim daha bu başarının ortaya çıkmasına katkı sağladı. 34 yaşındaki genç antrenör Anthony Barry’nin bu anlamdaki katkıları göz ardı edilmemeli.

Özel Antrenör Etkisi

Günümüzde futbol oyun taktikleriyle ve çalışma şekilleriyle sürekli değişiyor. Futbolcuların artık birçok mevkide başarılı olması gerekiyor.

Mesela savunmacılar sadece savunma değil aynı zaman da takımlarının skorer isimlerinden biri olabiliyor. Öte yandan hücum oyuncularıda sadece gol değil, aynı zamanda takım savunmasının önemli parçalarından biri olması gerekiyor.

Bu şekilde değişen oyun taktiğine ayrı bir çalışma şekli gerekiyor. Şüphesiz teknik direktörler takımlarını her maça en iyi şekilde hazırlıyor.

Fakat bazen yardımcı antrenörler ya da özel olarak takıma getirilen özel antrenörler birçok başarıya imza atabiliyor. Mesela geçen sene Premier Lig’de şampiyon olan Liverpool’un taç atışlarına özel antrenörü bulunuyordu.

Liverpool’un taç kullanma antrenörü olanThoma Gronnemark, öte yandan Trent Alexander Arnold ve Andy Robertson’ı Liverpool’a kazandıran isim olmuştu.

Edinilen bilgilere göre bu sezon Chelsea, özel antrenör anlamında Liverpool’u takip eden takımların başında geliyor.

Anthony Barry

İngiliz basını tarafından ön plana çıkarılan Anthony Barry, Chelsea savunmasının adeta önemli isimlerinden biri olarak gösteriliyor.

Bir antrenör olarak bunu başaran Anthony Barry, her maç öncesinde savunma oyuncularıyla özel olarak ilgileniyor.

Onlara hem defans hem de hücum taktiği çalıştıran Anthony Barry, bu sezon takımı Chelsea’ye oldukça az gol yeme başarısı ulaştıran isim oldu.