Chancel Mbemba Krizi

Posted by

Fransa Ligue 1’in önemli takımlarından Marsilya’nın yeni transferi Chancel Mbemba Fransa’da adeta bir yaş krizi yarattı. Oyuncunun resmi kayıtlarda göründüğü gibi 27 yaşında değil de 34 yaşında olduğu iddiası Fransa’da son günlerin gündem konusu oldu.

Tartışmalar, Olimpik Marsilya kulübünün Chancel Mbemba ile 3 yıllık sözleşme imzalamasından birkaç gün sonra başladı. Marsilya kulübü, Portekiz takımı Porto ile kontratı sonra eren Chancel Mbemba ile 30 Haziran 2025 yılına kadar 3 yıllık sözleşme imzaladı. Olimpik Marsilya bu transferi duyurduktan sonra bir gazeteci geçmişte yapılan haberlerden yola çıkarak olayın peşine düştü.

Chancel Mbemba

CNN Fransa Duyurdu

CNN Fransa tarafından servis edilen haberde Marsilya’nın yeni transferi olan Kongolu oyuncunun kayıtlarda 4 farklı doğum tarihi olduğu iddia edildi. Bu iddiaları oyuncunun ülkesi Kongo’da ulaştığı kanıtlara dayandıran CNN’in sunduğu kayıtlara göre Chancel Mbemba’nin Kongo’da futbola başladığı dönemlerdeki kayıtlarda oyuncunun doğum tarihi 1988 olarak görünüyor. Ancak karmaşa burada bitmiyor. Oyuncunun başka doğum tarihleri de var. Şaka gibi bir durum olsa da oyuncu 1988’den de farklı olarak 1990, 1991 ve 1995 yılında doğmuş olarak da görünüyor bazı kayıtlarda.

Fransız gazeteci Romain Molina tarafından paylaşılan bu kayıtların ardından Fransa’da spor gündemi tamamen bu olaya odaklanmış durumda. Bu belgelerin basına servis edilmesinden sonra FIFA da olaya dahil oldu ve soruşturma başlattığını açıkladı.

Chancel Mbemba Daha Önce de Tartışılmış

Basın olayın üzerine gidince Kongolu futbolcu için geçmişte de buna benzer tartışmaların olduğu ortaya çıktı. 2011 yılında Avrupa’ya ilk transferini gerçekleştiren oyuncu için Anderlecht takımında da benzer tartışmalar yaşanmış ve hatta oyuncunun o dönem hangi milli takım kategorisinde yer alacağının netleşmesi için de FIFA, Chancel Mbemba’nin doğum tarihini gösterir resmi bir belge düzenlenmesi için Demokratik Kongo Cumhuriyeti adli makamlarına başvurmuştu.

Aslında Afrikalı pek çok oyuncu için benzer tartışmalar oluyor. Avrupa’ya bir çıkış kapısı olarak görülen gençlik turnuvalarında yer alabilmek için bazı Afrikalı oyuncuların yaşlarının küçültülerek bu turnuvalara sokulduğu uzun süreden beri var olan bir dedikodu.

Bir zamanlar Konyaspor’da oynayan, şimdi ise Çaykur Rizespor’un transfer etmesiyle tekrar gündeme gelen Farouk Miya’nın da Türkiye kariyeri sırasında yaşı tartışma konusu olmuş, oyuncunun fotoğrafı eşliğinde yaş tartışmaları yapılmıştı.

Bu haberlerin ardından Chancel Mbemba’nın saha içi performansı ile ilgili olarak da dedikodular çıkmaya başladı. Bazı taraftarlar oyuncunun yetenekli olduğunu ama sahada çok ağır kaldığını ve bu ağırlığın kaynağının ilerlemiş yaşı olduğunu iddia etti. Bir gerçek var ki Chancel Mbemba’nın kaç yaşında olduğu şu an bilinmiyor.

Chancel Mbemba bir dönem Türk kulüplerinin de radarına girmiş adı ciddi şekilde Fenerbahçe ve Trabzonspor ile birlikte anılmıştı. Oyuncunun yaşı ile ilgili nasıl bir sonuç çıkacağı ve bu sonucun mevcut 3 yıllık kontratı etkileyip etkilemeyeceği ise şu an Fransa spor gündeminin en önemli konusu.