Buse Tosun İçin Son Adım

Posted by

Balkan ülkesi Sırbistan’ın başkenti olan Belgrat şehrinde düzenlenen Dünya Güreş Birliği Bireysel Dünya Kupası kapsamında yapılan organizasyonda Kadınlar klasmanında Milli Güreşçimiz Buse Tosun finale yükseldi.

Dünya Güreş Birliği Bireysel Dünya Kupası’nda mücadele eden ve 72 kiloda yarışan Buse Tosun ilk tur geçildiğinde Hintli Preet Kaur Gurshara’ı 12-11’lik skorla, Çeyrek Final karşılaşmasında Rusya Federasyonu’nun temsilcisi Evgenia Zakharchenko’yu 9-7’lik skorla yarı finalde ise Ukrayna temsilcisi Alla Belinska’yı bir hayli zor geçen karşılaşmada 6-2’lik skorla geçerek finale yükseldi. 

Milli Güreşçimiz Buse Tosun final karşılaşmasında Bulgaristan temsilcisi Yulia Vasileva Yaneva ile karşı karşıya gelecek ve Altın Madalya için mücadele edecek.

Zeynep Yetgil’in Bronz Madalya Şansı

53 kiloda Zeynep Yetgil, ilk tur karşılaşmasında Fransa temsilcisi hilary Honorine’yi 2-0’lık skorla geçti ancak Çeyrek Final mücadelesinde Yunanistan temsilcisi Maria Prevolaraki’ye 4-0’lık skorla mağlup oldu ancak Yunanistan temsilcisi yarı final karşılaşmasında Belaruslu Zasina Sidakova’ı yendiği için Milli Güreşçimiz Zeynep Yetgil Bronz Madalya için Belarus temsilcisi Zasina Sidakova ile karşı karşıya gelecek.

62 kiloda Cansu Aksoy, ilk turda Fransız temsilcisi Ameline Douarre’yi tuş yaparak yendi. Çeyrek final karşılaşmasında Dünya Şampiyonu Kırgızistan temsilcisi Aisulu Tynybekova’a mağlup oldu ancak Kırgız güreşçi Aisulu Tynybekova yarı finalde Rusya temsilcisi Ovcharova’yı yenmeyi başardığı için Milli Güreşçimiz Cansu Aksoy Romanya temsilcisi Kriszta Tunde ile karşı karşıya gelecek.

Türkiye Şampiyonu Cansu Aksoy, şampiyonluğunun ardından “Güreş seçmelerini kazandığımda kendimi zirveye taşımak için bir şansım olduğuna inandım.

Ailem de her zaman destek oldu. Babam daha iyi çalışmam için evin bahçesine çalışma aletleri kurdu. Annem de daha iyi beslenmem için elinden geleni yaptı.

Hedefim milli takımla başarılar kazanmak” şeklinde açıklamalarda bulunmuş Avrupa Şampiyonu olmak istediğini söylemişti.

Evin Demirhan podyuma çıkabilir

50 kiloda mücadele eden Milli Güreşçimiz Evin Demirhan ilk turda Dünya Üçüncüsü ünvanını elinde bulunduran Rusya Federasyonu temsilcisi Ekaterina Poleshchuk’a 6-0’lık skorla mağlup oldu.

Ancak Moldovalı Maria Leorda karşısında kazanırsa Bronz Madalyayı kazanmak için Bulgaristan temsilcisi Miglena Seliskha ile karşı karşıya gelecek.

55 kiloda yarışan Milli Güreşçimiz Bedia Gün ilk tur mücadelesinde Avrupa üçüncüsü ünvanını elinde bulunduran Polonya temsilcisi Atarzyna Krawczyk’a 5-1’lik skorla mağlup oldu.