Bitmek Bilmeyen Yabancı Futbol Sorunu

Posted by

Siz değerli okurlarımıza bir soru sorarak başlamak istiyorum bu yazıma “oyun başladıktan sonra kural değişir mi?”  Daha da somutlaştırmak için satranç oynadığımızı varsayalım ve at “L” şeklinde hareket eder kuralını rakibimizin atlarını ele geçirdikten sonra değiştirdiğimizi söyleyelim ve at artık “çapraz gider” kuralını ekleyelim. Sizce satranç oyunun artık bir oynanış ya da seyir zevki kalır mı?

Yabancı Kuralı Yine Değişti

Siz değerli okurlarımızı biraz düşündürdükten sonra ise konuya balıklama dalalım. Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği’nin sezon ortasında yaptığı talebin ardından 11 Eylül’de başlamış olan 2020 – 2021 sezonundaki “yabancı oyuncu kuralını” değiştirdi.

Evet doğru okudunuz sezon başında her bir futbol takımının Süper Lig’de kadrosunda 14 yabancı oyuncu bulundurabilir şeklindeki kuralımız artık sezonun ikinci yarısında uygulanmak üzere 16 yabancı oyuncu ile sınırlı kaldı.

Sezon başında yabancı oyuncu sınırının 12’ye ineceği belirtilmişti ancak korona virüs salgını nedeniyle sevgili Türkiye Futbol Federasyonu Başkanımız Nihat Özdemir bu kuralın 2021 – 2022 tarihleri arasında uygulanacağını dile getirmişti. 14’den 16’ya çıkan kadroda bulundurulabilecek yabancı oyuncu sayısındaki değişiklik ise ara transfer dönemi başladıktan 9 gün sonra duyuruldu.

Madem kural oyun başladıktan sonra değişecekti, 5 Ocak 2021’de başlayan ara transfer dönemi öncesinde gerekli değişiklik yapılamaz mıydı? Ligimizde bulunan takımlar transfer çalışmalarına aralık ayında belki de daha öncesinde başladı ve bu kural sebebiyle belki de hedeflerinde oyuncuları başka takımlara kaptırdı. Takımlarımız neden yabancı oyuncu kısıtlaması ile mağdur edilmeye devam ediliyor?

Sorun Yabancı Oyuncu Mu?

Yerli topçularımızın gelişmesinin önündeki engel yabancı futbolcular mı yoksa alt yapıya ya verilmeyen önem mi? Genç oyunculara tanınmayan şanslar mı? Öyle ki şuanda Avrupa’da top koşturan bazı milli futbolcularımız Süper Lig’e adım atmadı ve bonservis bedelleri 30 hatta 40 milyon Euro’yu aştı.

Yabancı oyuncu sayısını sürekli aşağı çekerek Süper Lig’de belki de değeri 1 milyon Euro’u aşmayacak yerli oyuncularımızın bonservis bedelleri uçuyor iç piyasada 10 milyon Euro’yu bulabiliyor.

Bu tarz futbolcularla kadrolarını dolduran takımlarımızın Avrupa Kupalarındaki düşüşü ise bırakın durmayı her geçen gün hız kazanıyor. Öyle ki önümüzdeki sezonlarda Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan takım gönderemeyeceğiz. Sorunun yabancı oyuncu sayısının değil de yapılan yanlış yatırımlar olduğunu futbol büyüklerimiz(!) ne zaman anlayacaklar tam bir merak konusu!