BİR KALECİDEN DAHA FAZLASI: MUSLERA

Posted by

Alanya maçında da “Son anda Muslera” lafı sıkça tekrarlanırken altın eldiven, bu sürem en çokça kurtarış yapmış olduğu lig müsabakasını oynadı. 31 isabetli şutun 27’tepsi önleyen Muslera, sakatlığı dönemindeki çalışmalarının karşılığını aldı, takımına da en çok katkı yaptı.

Son 7 maçında 21 puan toplayan ve zirveye yerleşen Galatasaray, bu maçların ancak 3’ünde 1’er gol yedi, 4’ünde kalesini gole kapattı. Fernando Muslera, Galatasaray’ın kalesinde tam anlamıyla duvar ördü.

Uzun sakatlığının peşinden Denizli maçıyla sahalara dönen Uruguaylı eldiven, cumartesi akşamı oynanan Alanyaspor maçına da kurtarışlarıyla damga vurdu.

Deplasmanda oynanan maçın ilk yarısında 1-0 öne geçen sarı-kırmızılılar, ikinci yarıda geriye yaslandı. Bu dakikalarda Muslera sahneye çıktı.

Tam 6 net kurtarış icra eden tecrübeli kaleci, bu sürem en çokça kurtarış yapmış olduğu Süper Lig müsabakasını oynadı ve galibiyetin de mimarı oldu.

Muslera bu sürem 7 lig maçında kalesine gelen 30 isabetli şutun 27’tepsi kurtarırken Galatasaray bu maçların 7’isinden de galibiyetle ayrıldı. Çıktığı 7 maçın 4’ünde kalesini gole kapattı, öteki 3’ünde ise ancak 3 gol yedi.

Muslera’nın kaleyi koruduğu maçlarda Galatasaray’ın maç başına gol yeme averajı 0.4 oldu. 35 yaşındaki Uruguaylı kalecinin bu başarısının altında fazlaca çalışmak yatıyor. Öyle ki haziran ayında ayağı iki yerden incinen Muslera rehabilitasyon döneminde bile idman yapmayı bırakmadı.

TAKIM ARKADAŞLARINA ÖRNEK OLDU

Koltuk değnekleriyle yazın Florya Metin Oktay Tesisleri’ne gelip Fadıl Koşutan ile beraber el-göz koordinasyon ve bekletim tekniği emek harcaması gerçekleştirdi.

Bu ustalaşmış tavırdan etkilenen Fatih Terim, yetişmeyeceğini bilse de takıma misal olması adına sezonun ilk yarısında Muslera’ya lisans çıkarttı. Annesini kaybetmiş olduğu süreçte dahi ülkesinde hususi çalışmalarına geçindiren Uruguaylı’nın dönüşü görkemli oldu. Muslera sergilediği performansla Galatasaray’ın liderliğinde başrolü oynadı.

SÖZLEŞME YENİLENME İHTİMALİ YÜKSEK

Dünyayı kurtaran erkek Muslera’nın sürem nihayetinde sözleşmesi bitiyor. Taraftarların gözü kulağı ise yönetimde… Sarı-kırmızılılar bir an ilkin Uruguaylı eldivenin sözleşmesinin uzatılmasını isterken yöneticiler de boş durmuyor.

35 yaşındaki Muslera ile 2 senelik yeni antak kalma yapılması planlanıyor. Pandemi sürecinde 575 bin euro tenzilat icra eden ve şu an 3 milyon euro ücret alan başarı göstermiş kalecinin, bir büyük fedakârlık daha yapmış olduğu 2 milyon 250 bin euro’ya ‘evet’ söylediği öğrenildi. Tarafların ilke anlaşmasına vardığı ve imzaların yakın olduğu bildirildi.