Beşiktaş’ın Genç Yıldızı Parlamaya Devam Ediyor

Posted by

18 Yaşındaki Alperen Şengün ING Basketbol Süper Ligi’nde Tüm İstatistikleri Alt Üst Etti

25 Temmuz 2002 doğumlu genç yetenek Alperen Şengün başarılı performansı ile tüm gözleri üzerine topladı. 2020 – 2021 sezonu başında Bandırma Basketbol Kulübü’nden Beşiktaş Sompo Sigorta’ya transfer olan genç yıldız 2,06 boyu ile birlikte muhteşem performansı ile tüm dikkatleri üzerine toplamış durumda.

2 metre 6 santimetrelik boyu ile uzun bir hücum oyuncu olmasına rağmen blok alanında da ligin zirvesini kimseye bırakmayan genç yıldız maç başına 1,62 ortalama ile tek başına lider konumda.

18 yaşındaki genç yetenek Alperen Şengün, ING Basketbol Süper Ligi’nde neredeyse tüm istatistiklerde zirvede. Siyah beyazlı forma ile ligde parkeye indiği 13 karşılaşmada 261 sayı üreten genç yıldız bu alanda zirvede! Maç başına ortalama 20,08 sayı ile maç bu alanda ise ligde üçüncü sırada yer alıyor.

Toplam ribaunt istatistiğine bakıldığında ise tamı tamına 132 ribaunt ile zirvenin kralı konumda yer alan Alperen Şengün maç başına 10,15 ribaunt ortalaması ile bu alanda da zirvenin bir basamak gerisinde yer alıyor.

Genç yetenek Alperen Şengün’ün zirvede krallığını tek başına ilan ettiği bir diğer alan ise 21 blok ile en çok blok yapan oyuncu olması!

2 metre 6 santimetrelik boyu ile uzun bir hücum oyuncu olmasına rağmen blok alanında da ligin zirvesini kimseye bırakmayan genç yıldız maç başına 1,62 ortalama ile tek başına lider konumda.

Birden fazla alanda istatistiğin algoritması ile oluşturulan verimlilik puanı tablosunda da ilk sırada yer alan Alperen Şengün tüm Avrupa’da hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde dahi medyanın ortak gündemi haline geldi.

ESPN de Alperen Şengün’ü Konuşuyor

Avrupa’nın önemli spor kanalı olan ESPN’de görev yapan Jonathan Givony’nin gündeminde de Alperen Şengün var! Jonathan Givony Alperen Şengün için Avrupa’da basketbolun en yüksek seviyesinde görev yapan bir gençten bir çaylaktan hiç beklenmedik bir başarıya imza attığını söylüyor.

En iyi Avrupalı 18 yaşındaki uzunlar istatistiğinde verimlilik puanında zirvede yine Alperen Şengün yer alıyor. Genç yıldız en yakın rakibi Jusuf Nurkic’e yüzde 10 puanlık fark attı.

ESPN’de yer alan istatistiklere göre Alperen Şengün’ün verimlilik istatistiği %71 iken en yakın rakibi Jusuf Nurkic’in %61