BASKETBOLDA İLK DERBİ

Posted by

Ülkemizde yeni yılın ilk derbisi Galatasaray ve Fenerbahçe Beko arasında oynandı. ING Basketbol Ligi’nin 15 haftasında Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan bu heyecanlı mücadeleyi Özlem Yalman yönetti.

Maçı 87-72 Fenerbahçe Beko kazandı ve maç fazlasıyla liderliğini sürdürdü. Sarı lacivertli takım ligdeki 12.galibiyetini alırken Galatasaray bu sezonki 10.mağlubiyetini aldı.

KARŞILAŞMANIN DETAYLARI

İlk periyotta iki takımın da etkili hücum yaptığı karşılaşmada Fenerbahçe Beko bu çeyreği 22-20 önde kapattı. İkinci çeyrekte etkili oyununun yanına sert savunmasını da ekleyen sarı lacivertli ekip devreye 48-31’lik üstünlükle girdi.

Üçüncü çeyrekte bir nebze olsun toparlanan Galatasaray üst üste bulduğu 3’lüklerle farkı eritmeye çalışsa da hücumda gösterdiği üretkenliği savunmada gösteremedi.

Üçüncü çeyrek te 68-51 skoru ile tamamlanırken fark hala 17’ydi. Son periyodun ilk 5 dakikası sarı kırmızılı taraftarlar açısından büyük bir heyecana sahne oldu.

Galatasaray ardı ardına sayılar bularak farkı 7’ye düşürse de son 5 dakikalık hücum performansı karşılaşmanın 87-73 Fenerbahçe Beko lehine sonuçlanmasına yol açtı.

Karşılaşmanın en skorer oyuncusu Fenerbahçe Beko’dan Marko Guduric olurken herhangi bir oyuncunun double-double performansı gösterememesi bu sezon Avrupa’da neden gerilediğimizi kanıtlar nitelikteydi. Basketboldaki oyun kalitemiz de takımların yapılanması ile beraber düşüyor diyebiliriz.

MAÇ SONU

Bu sezon beklentilerin uzağında bir görüntü çizen ev sahibi Galatasaray’ın baş antrenörü Ömer Uğurata karşılamanın ardından “Özellikle ikinci çeyrekte çembere atak edemedik.

Yaptığımız top kayıplarıyla açık sahada rakibimize kolay sarı şansı tanıdık. Orada açılan farkı ikinci devre yaptığımız baskılı alan savunmasıyla farkı 5 sayıya kadar indirsek de, boş atışı kaçırdıktan sonra momentumu maalesef rakibimize kaptırdık.

Kaybettiğimiz için çok üzgünüz. Salı günü Bakken deplasmanına gidiyoruz. Gruptan çıkmamız için mutlak kazanmamız gereken bir maç. Yarından itibaren o maça konsantre olacağız.” Açıklamasında bulundu.

Fenerbahçe baş antrenörü İgor Kokoskov ise maçtan sonraki değerlendirmesinde ilk yarıda yaptıkları top kaybı sayısının 1 olmasına rağmen maçın sonunda 9’a çıkmasının oynanan derbi maçından kaynaklandığını belirtti.

Maçın son periyodundaki kırılmanın oyuncuların yorgunluklarından kaynaklandığını belirten Sırp hoca her şeye rağmen galip geldikleri için memnun olduğunu dile getirdi.