Basketbol’da Derbiye Kazanan Taraf Beşiktaş

Posted by

ING Basketbol Süper Ligi’nin 17. haftasında oynanan derbi maçında Fenerbahçe Beko, 17 Ocak Pazar günü kendi sahasında Beşiktaş’ı konuk etti. İki takım arasındaki bu derbi mücadelesini kazanan taraf 92 – 83’lük skorla Beşiktaş oldu.

Deplasmanda oynadığı derbi maçını kazanan baş antrenör Ahmet Dursun Kandemir önderliğindeki Beşiktaş, bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde 8. galibiyetini aldı.

Sahasında oynadığı derbi maçından yenilgi ile ayrılan baş antrenör Igor Kokoskov yönetimindeki Fenerbahçe Beko ise bu sezon ING Basketbol Süper Ligi’nde 4. mağlubiyetini almış oldu.

Öte yandan iki takım arasında oynanan maçın en skorer isimleri ise Fenerbahçe Beko’da atığı 19 sayı ile Melih Mahmutoğlu, 16 sayı ile Pierre ve 10 sayı ile Guduric olurken; Beşiktaş’ta attığı 32 sayı ile Blackmon, 19 sayı ile Furkan Haltalı ve 11 sayı ile Şehmus Hazer oldu.

Maçın Detayları

ING Basketbol Süper Ligi’nin 17. haftasında Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda Fenerbahçe Beko ve Beşiktaş kozlarını paylaştı. Maçın ilk çeyreğine iki takımda dengeli başladı. Beşiktaş pota altından sayılar bulurken, Fenerbahçe Beko özellikle dış atışlarla rakibine karşılık verdi.

İlk çeyreğin sonlarına doğru ritmini arttıran Fenerbahçe Beko, birinci periyotu 27 – 19 önde tamamladı. Maçın ikinci çeyreğinde aradaki farkı kapatan ve oyuncusu Blackmon’ın sayıları ile öne geçen taraf Beşiktaş oldu.

Boyalı kısımdan sayılarını atmaya devam eden Beşiktaş’a karşı Fenerbahçe Beko, oyuncuları Ali Muhammed ve Melih Mahmutoğlu ile özellikle 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu sayılarla karşılık verdi. Üstünlüğü tekrar eline geçiren Fenerbahçe Beko, maçın ilk yarısını 46 – 39 önde bitirdi.

Maçın üçüncü çeyreğinde Beşiktaş, oyuncusu Blackmon’ın etkili oyunuyla aradaki farkı tekrardan eritti. Bu çeyrekte ritmini kaybeden Fenerbahçe Beko karşısında Beşiktaş, çeyreğin sonlarında skor avantajını elde etti ve üçüncü çeyreği 66 – 65 önde kapattı.

Maçın dördüncü ve son çeyreğinde ise önce Fenerbahçe Beko 5 – 0’lık, daha sonra ise Beşiktaş 9 – 0’lık seri yakaladı. Büyük bir çekişmenin yaşandığı derbinin son dakikalarında hücumda etkili olmaya devam Beşiktaş, maçı 92 – 83 kazanmayı başardı.

Sayı Dağılımı

ING Basketbol Süper Ligi’nin 17. haftasında oynanan derbi maçında Fenerbahçe Beko, evinde Beşiktaş’a 92 – 83 kaybetti. İki takım oyuncularının sayı dağılımı ise şöyle oldu: Fenerbahçe Beko’da Brown 7, Guduric 10, Ulanovas 7, Pierre 16, Ahmet Düverioğlu 8, Hamilton 4, Melih Mahmutoğlu 19, Tarık Biberoviç 2, Berkay Candan 5 ve Ali Muhammed 5 sayı atarken; Beşiktaş’ta Mehmet Yağmur 5, Blackmon 32, Egehan Arna 2, Sadık Emir Kabaca 2, Furkan Haltalı 19, Şehmus Hazer 11, Berry II 6, Hakan Sayılı 5 ve Alperen Şengün 10 sayı attı.