Ayhancan Güven Göğsümüzü Kabarttı

Posted by

Milli otomobil yarışçımız Ayhancan Güven Bahreyn’de Formula 1’in destek yarışlarından biri olarak gerçekleşen Porsche Sprint Challenge Middle East Bahreyn serisinde pole pozisyonunda başladığı iki yarışı da ilk sırada bitirerek göğsümüzü kabarttı.

Ülkemizin başarılı pilotlarından olan Ayhancan Güven Red Bull bünyesinde bulunuyor. Özel olarak davet edilerek gittiği seride 3. ve 4. yarışta damalı bayrağı gören ilk isim oldu. Bu başarısı ile hem kendisini hem de ülkemizi gururlandıran Ayhancan Güven başarılının daim olmasını istiyor.

Ayhancan Güven 5 Aralık 2020 ve 6 Aralık 2020 tarihlerindeki yarışlarda hiç hata yapmadan yarışları tamamlayarak podyumun zirvesine oturdu.

Konu motor sporları olduğunda ismini sıkça duyduğumuz, dünyanın en yetenekli ve en genç isimlerinden olan Ayhancan Güven aldığı bu sonuçlarla göğsümüzü kabarttı.

Ayhancan Güven tanıyalım

Kendisi 1998 yılında Dünya’ya geldi. Yarışa ilgi duyması ve yarış pilotu olmasında büyük pay aslında babasının. Babasının da bir yarış pilotu olması Ayhancan Güven‘i küçük yaşlardan beri etkiledi.

Karting yapmaya başladığında henüz 5 yaşındaydı. Motor sporlarının önemli ismi Ayhancan Güven henüz 6 yaşındayken ilk yarışına katıldı.

İlk yarış İstanbul Mahalli Şampiyonası’ydı.  Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’ndan (TOSFED) alınan özel izin ile ilk yarışına katıldı.

Henüz 8 yaşındayken 300 sporcunun katıldığı bir yarışmada 2.lik aldığında yavaş yavaş bu sporu yapacağından emin olmaya başladı. 2010 yılında Avrupa’ya gitmeye karar verdi.

İtalya’da katıldığı karting yarışlarında pek başarılı olamasa da asla yılmadı ve çalışmaya devam etti. 2011 yılında İtalya Karting Şampiyonasında 3.lük Dünya Karting Şampiyonasında 4.lük almayı başardı.

2015 yılında otomobile geçme kararı aldı ve aldığı sonuçlar verdiği kararın ne kadar doğru olduğunu gösterir nitelikteydi.

Volkicar V2 Challenge’da 1. Oldu. Bu Türkiye’deki profesyonel pilotların katıldığı bir yarıştı. Sonra Georgia Formula Alfa’da üçüncü ve Gt. Academy World’de 3. Oldu.

Öğrencilik hayatına da devam eden Ayhancan Güven Mekatronik Mühendisi olmak istiyor.

Okul ve yarışlara aynı ölçüde zaman ayırmanın zorluğundan yakınsa da ikisi de birlikte yürütmekte kararlı olduğunu bildirdi.

Katıldığı her yarışta potansiyelini yansıtmaya çalıştığını belirten genç sporcu Kenan Sofuoğlu’nu da kendisine örnek aldığını sözlerine ekledi.